Pondělí, 22 července
Shadow

Žár brněnské Horečky ve Švýcarsku nezchladil ani silný déšť

Spread the love

Již potřetí aplaudovalo švýcarské publikum na břehu jezera Walensee práci a umu brněnských umělců z Městského divadla Brno. Pro letošní léto zde připravil režisér a ředitel MdB Stanislav Moša se svými kolegy legendární muzikál Horečka sobotní noci, který budou moci brněnští diváci zhlédnout na Lidické ulici již za půl roku!

Spolupráce Městského divadla Brno se švýcarským Walensee-Bühne započala již v roce 2014 nastudováním muzikálu My Fair Lady. V roce 2015 následoval monumentální Titanic a pro letošní léto byl vybrán příběh Tonyho Manera s hity Bee Gees Horečka sobotní noci. Stejně jako v předchozích letech si režisér Stanislav Moša přizval na pomoc svůj osvědčený tým – kostýmy navrhla Andrea Kučerová, o hudební aranžmá se postaral Tomáš Küfhaber, autorem scény je Němec Christoph Weyers a choreografie je dílem Igora Barberiće z Chorvatska. Práci tohoto týmu budou moci zhodnotit na Hudební scéně i brněnští diváci, ovšem s rozličnými úpravami. Letní scéna na břehu jezera Walensee pro 1800 diváků je totiž otevřená a vyžaduje naprostá specifika. Herci i kulisy jsou mnohdy vystaveni nepříznivému počasí – silnému větru a vytrvalému dešti. Brněnské krejčové proto ušily kostýmy tak, aby pod nimi mohli mít herci neopreny. Scénu tentokrát tvoří 22 mohutných lodních kontejnerů, jejichž vnitřek je přeměněn v nejrůznější prostředí a interiéry, ve kterých se pohybuje hlavní hrdina Tony Manero, mladík, který se snaží zapomenout na svůj všední ubíjející život pomocí tance na místní diskotéce.

Hudební romantický film Horečka sobotní noci režiséra Johna Badhama byl teprve druhým snímkem, v němž se v hlavní roli objevil John Travolta a odstartoval tak v roce 1977 jeho hvězdnou kariéru. Travolta v květované košili, obtažených zvonových kalhotách a botách s vysokými podpatky v roli bravurního tanečníka Tonyho rozpoutal obrovskou vlnu zájmu o disco a stal se idolem milionů lidí po celém světě. Hity britské skupiny Bee Gees jako Stayin´ Alive, Night Fever či How Deep Is Your Love nezevšedněly ani dnes a jejich podání v orchestrálním nastudování je famózní zážitek! Divadelní jeviště roztančila Horečka poprvé až v roce 1998 v londýnském Palladium Theater, následovalo broadwayské uvedení s více než pěti stovkami repríz a poté se rozpoutala celosvětová „horečka Horečky“. Od roku 2000 byl muzikál hrán v Argentině, Holandsku, Mexiku, Koreji, Španělsku, v roce 2004 proběhl i londýnský revival.

Také ve Švýcarsku přijalo obecenstvo tuto disco legendu s naprostým nadšením, a to i přes nepřízeň počasí, které se bohužel nevyhnulo ani premiérové uvedení ve středu 19. července. Vytrvalý déšť ale diváky odradit nedokázal, fascinovaně a nepokrytě fandili hercům a jejich boji se živly, které se uklidnily až ve druhé polovině představení. O to silnější si však všichni odnášeli zážitek, který – soudě dle vyprodaných představení, ke kterým se už nyní musela přidávat dokonce dvě další – šíří dál. Ve švýcarském tisku o inscenaci dokonce zaznělo, že „lépe už to nejde“.

Nezbývá než popřát hereckému souboru, složenému ze švýcarských, rakouských, německých a italských herců, co nejklidnější počasí a spoustu spokojených diváků až do derniéry, která proběhne 26. srpna 2017.