Pátek, 14 června
Shadow

Z mrtvých vstání Anny Kareniny

Spread the love

Minutou ticha za zemřelého Rupíka, kolegu a dobrého přítele RockOpery to začalo a hlasitým potleskem a standig ovation a pařbou publika na pódiu to skončilo.

Když se věci dělají s nadšením, láskou, citem a k tomu máte notnou dávku talentu, dobré srdce a originální přístup, dílo se vždy podaří a úspěch se dostaví. Přesně tímto způsobem by se dal charakterizovat přístup Milana Steigerwalda a Pavly Forest v projektu Rock Opera, kteří svou pílí a nadšením dokáží oslovit nejednoho diváka v sále.

Rocková opera oživila román Annu Kareninu od Lva Nikolajeviče Tolstého, netradičně ho zasadila do motorkářského prostředí a 19.1.2017 mu vdechla, poprvé v tomto roce, život. Tučným písmem ho nesmazatelně zapsala do paměti diváků v zaplněném divadle v pražských Holešovicích. 

Ústřední trojúhelník ztvárnili Pavla Forest (Anna Karenina), Jiří Zonyga (manžel Alexej Karenin) a Jan Toužimský (milenec Alexandr Vronskij), jejichž výrazné hlasy doplnila živá kapela v čele s hudebníkem Milanem Steigerwaldem. V představení dále účinkovali Viktor Dyk, Žántí, Petr Semerád, Jana Paňková, Salvi Salvatore a řada dalších. Režie rockové opery Anna Karenina se ujal Roman Štolpa.

Názor redakce: DOPORUČUJEME. Propracovaná akrobatická a ohnivá show doplněná pyrotechnickými efekty a tancem Vás dokáže ohromit a tvrdé rockové rytmy vás přinutí zvednout zadek ze židle a  zapařit si přímo na pódiu se zpěváky při závěrečné skladbě.

 

Text/foto: Jiří Káš

Anna Karenina, manželka státního úředníka a milující matka s morálními hodnotami, se stane hrdinkou hledající opravdový cit a upřímnost v lásce, ženou odsouzenou společností za svou nevěru a nepřípustné chování, sebevražedkyní, jejíž rozvrácená psychika, zoufalství a beznaděj ji donutí ukončit život. Neobyčejný nadčasový příběh o zásahu vášně do osudu poměrně vyrovnaného manželského páru se stal i předlohou k nové rockové opeře Milana Steigerwalda a Pavly Forest.
 
„Vykolejení z běžného stavu věcí, emoční napětí a síla neovladatelných citů je to, co Annu Kareninu dělá velkým literárním dílem, ale zároveň souzní i s podstatou rocku, s jeho vypjatým hudebním výrazem,“ popisuje libretistka a představitelka Anny Kareniny Pavla Forest. Právě rockově-metalové zpracování umocňuje klasický příběh z románu Lva Nikolajeviče Tolstého, dodává mu novou dynamiku a přenáší ho do současné doby. Odpovídat tomu bude i vizuální podoba představení, která kromě energické hudby a dech beroucích artistických čísel nabídne i originální kostýmy, stylové masky, ohnivou a světelnou show.
 
Děj se odehrává v motorkářském klubu, který se v představení stává symbolem státu, hierarchie a řádu. Na jeho pozadí se diváci seznámí s tragickým osudem Anny Kareniny, jejího muže i milence a poznají další zlomové situace v rodinách Oblonských a Levinových. Především však nahlédnou do vnitřního světa jednotlivých postav, které vyvolává spoustu otázek. Jakou roli hraje láska a rodina v lidském životě? Má člověk za každých okolností jít za svým štěstím a vášní? Jak vlastně vypadá ideální vztah mezi mužem a ženou? „Téma sedí i na dnešní dobu. Neustále řešíme lidské vztahy, životní krize, nespokojenost s vlastními životy, úsilí o změnu a štěstí, morální hodnoty či postavení ve společnosti. Hra člověku dává prostor zamyslet se nad vlastními problémy a svým způsobem může i někoho pobídnout v jejich řešení,“ doplňuje režisér Roman Štolpa.