Neděle, 14 července
Shadow

Vyražte s festivalem Blues Alive do Chicaga na prestižní Chicago Blues Festival a za historií i současností tohoto žánru

Spread the love

Není úplně obvyklé, aby domácí hudební festivaly pořádaly tématické zájezdy do zahraničí. Mezinárodní přehlídka Blues Alive, která koná každý rok v listopadu v Šumperku, ale letos nově nabízí možnost podívat se do Chicaga na Chicago Blues Festival, nejproslulejší akci tohoto žánru na světě. Navíc účastníci během sedmi dní od 3. do 11. června 2024 navštíví mnoho památných míst spojených s historií i současností blues, kterými je provedou dvě
hlavní osobnosti tvůrčího týmu Blues Alive, dramaturg Ondřej Bezr a hudební agent Štěpán Suchochleb. Účastníci zájezdu tak poznají místa, na která by se sami nedostali (například sídlo významného vydavatelství Alligator Records) a uslyší historický výklad, který by jinde neslyšeli. A to vše navíc v malé skupince. Kompl etní informace o zájezdu najdou zájemci zde , uzávěrka přihlášek je již 15. března.


Vedoucí zájezdu Štěpán Suchochleb na úvod říká: „Na místech, která navštívíme, je velká skupina lidí spíše překážkou, chceme působit nenápadně a splynout s prostředím. Navíc jsme bluesoví nadšenci a nehodláme pořádat masové zájezdy. Kapacita našeho výletu do Chicaga je tedy striktně omezena na 12 míst.“


Program sedmidenního pobytu bude převážně zaměřen na hledání historických stop blues i jeho žhavou současnost. Večery stráví účastníci ve žhavých centrech současného blues jako Rosa’s Lounge, Kingston Mines nebo Buddy Guy’s Legends.


Na účastníky čeká procházka od Blues Markeru u bývalého nádraží Illinois Central Station přes legendární centrum bluesové hudby Maxwell St. do čtvrti Pilsen, před sto lety sídla českého živlu v Chicagu. „Program zahrnuje také návštěvu budovy na South Michigan Avenue, kde v padesátých a šedesátých letech sídlilo vydavatelství Chess Records. Zde čeká účastníky soukromá komentovaná prohlídka expozice připomínající historii Chess Records i jejich basistu, skladatele a aranžéra Willie Dixona,” vypočítává Štěpán Suchochleb.


Program cesty podrobně mapuje ostrou čtvrť South Side, kdysi nabitou zábavními podniky a kluby, kde se černoši po příchodu z Jihu usazovali a provozovali svoji hudbu. Účastníci navštíví místa slavných historických klubů jako Checkerboard Lounge, Theresa’s Lounge, Pepper’s Lounge, Smitty’s Corner nebo 708 Club, ale také dnes nepříliš nápadný dům Muddyho Waterse, kterým prošli všichni muzikanti, kteří tehdy na bluesové scéně v Chicagu něco znamenali.


Účastníky zájezdu čeká návštěva sídla významného bluesového vydavatelství Alligator Records na severu Chicaga, které jim díky kontaktům vedení Blues Alive výjimečně otevře svoji zkušebnu a sklad, ale také návštěva sídla dalšího významného chicagského vydavatelství Delmark Records. Samotný Chicago Blues Festival se koná čtyři dny v Millenium Parku v centru Chicaga: hlavní festivalová stage je v architektonicky zajímavém Jay Pritzker Pavilionu, kromě toho se v parku nacházejí další dvě festivalové stage. „Program festivalu každoročně nabízí to nejlepší, co se na současné bluesové scéně vyskytuje. Pravidelně zde hrají držitelé Grammy Award a Blues Music Award, kvalita lineupu na všech třech scénách je pověstná,” popisuje Suchochleb.

Cena zahrnuje zpáteční letenku, ubytování se snídaní v kvalitním hotelu v centru Chicaga, kompletní pozemní dopravu v Chicagu, vstupy do hudebních klubů, komentované prohlídky a procházky zaměřené na blues, návštěvu sídla Alligator Records, návštěvu sídla Delmark Records, komentovanou návštěvu Chicago Blues Festivalu a především zasvěcený výklad a průvodcovské služby organizátorů Blues Alive, jednoho z nejlepších bluesových festivalů v Evropě.