Sobota, 14 prosince
Shadow

Vymítač: Kamil Střihavka, tanec u tyče a děsivé rituály

Spread the love

Kamil Střihavka, tanec u tyče a děsivé rituály. RockOpera Praha představuje svůj první horor.

Po vyprodané silvestrovské koncertní premiéře rockové opery Vymítač je RockOpera nyní ve fázi příprav velkolepého divadelního uvedení.

Skladby představené poslední den loňského roku měly u diváků obrovský úspěch, a tak není divu, že se i divadelní premiéra plánovaná na 29. března 2018 téměř vyprodala jako lusknutím prstu. RockOpera Praha tedy přidala další představení, a to na 28. března. Již v tuto chvíli je jisté, že Vymítače letos v březnu zhlédne minimálně osm set diváků a vstupenky stále ubývají.

Jsme poctěni, že je o naši první hororovou rockovou operu takový zájem. Vymítání ďábla očividně rezonuje s dnešní společností a rockové skladby s velkými klasickými sbory premiérově uvedené na Silvestra posluchače oslovily,“ usmívá se libretistka, scénáristka a zpěvačka Pavla Forest.

Titulní roli ve Vymítači ztvární Kamil Střihavka, který je na prknech RockOpery Praha jako doma. To samé lze říct i o dalších hvězdách tuzemské scény, jež se v rockové opeře objeví, jako například Honza Toužimský, Pavla Forest, Viktor Dyk, Žántí nebo Helena Kubelková. Režie se ujala mistryně fyzického divadla Irina Andreeva, členka legendárního Teatr Novogo Fronta, která s Kamilem Střihavkou nespolupracuje poprvé. V RockOpeře Praha spolu vystupují například v minulý rok uvedeném Malém princovi. Kostýmy vytváří Lucie Konopíková, jejíž špičkovou práci mají návštěvníci divadla možnost docenit i v řadě dalších rockových oper. U příležitosti premiéry nového díla navíc v prostorách divadla probíhá výstava obrazů světově uznávaného výtvarníka a architekta Daniela Krejbicha s názvem Kněžky.

Kytary a středověk

Vymítače napsaly zakládající postavy RockOpery Praha, tedy hudební skladatel Milan Steigerwald a Pavla Forest. Vizí bylo skloubit dohromady expresivní kytarovou hudbu se symfonickými prvky. Jako inspirace jim posloužili například německý skladatel Carl Orff a jeho slavné zpracování středověkých písní z kantáty Carmina Burana, Johann Sebastian Bach nebo keltská hudba.

Kdysi jsem viděl koncert Ozzyho Osbourna, který začínal Carminou Buranou. Pak nastoupil Ozzy a já si říkal, že je škoda, že Carmina nepokračuje. Rozhodl jsem se tedy udělat metalového Orffa. Stejně jako v Carmině Buraně, i ve Vymítačovi bude sborový zpěv, ale prolínaný také growlingem a screamováním,“ dodává Milan Steigerwald.

Erbenova inspirace

Na první pohled velice odvážný projekt je volnou adaptací staré velhartické pověsti. V souvislosti s tamějším kostelem svaté Máří Magdalény a přilehlým hřbitovem se dosud vypráví řada nevysvětlitelných příběhů. Mělo tu docházet k pohanským a satanistickým rituálům, měli zde vraždit nemrtví a skrz vyvolávání duchů se tu údajně chtěl jeden voják pomstít milé zemřelého kamaráda.

Dívka totiž stále oplakávala svoji zesnulou lásku a vojáka, který se jí nabízel, odmítala. Muže její lpění na zemřelém tak rozčilovalo a uráželo, že se rozhodl vykonat keltský pohanský rituál, jímž ze záhrobí vyvolal ducha svého přítele a pomocí temných sil nechal nebohé děvče posednout. Dívce nyní může pomoct už jedině Vymítač! Příběhem se nechal inspirovat i Karel Jaromír Erben při tvorbě slavné Svatební košile.

Hudební zpracování příběhu o sebeobětování a hrozivé pomstě za neopětovanou lásku podpoří výpravná světelná show, úchvatná akrobacie, ohromující performance s otevřeným ohněm či obřími loutkami a také tanec u tyče v podání zpěvačky Jany Kadeřávkové a mistryně světa v pole disciplínách Alexandry Kalousové. Vše doprovodí virtuózní živá kapela.

 

Vstupenky můžete už nyní kupovat na www.rockopera.cz/program.