Středa, 24 dubna
Shadow

Velikonoční čas s dobrým psíkem Gumpem

Spread the love

Čas letošních Velikonoc je ve znamení volného pokračování osudů psa Gumpa, se kterým jsme se poprvé poznali ve filmu Gump – pes, který naučil lidi žít. Autor knižní předlohy Filip Rožek po premiéře filmu v létě 2021 neplánoval žádné pokračování. Okolnosti se změnily, život přinesl nová rozhodnutí a snímek Gump – jsme dvojka režiséra F. A. Brabce přijde do českých kin 28. března. Ve filmu diváci uvidí staré známé, ale i nové tváře, příběh bude veselejší a ještě větší prostor dostala láska a vztah mezi člověkem a zvířetem.

F. A. Brabec (režisér a kameraman)

Proč jste se rozhodl natočit pokračovaní Gump – jsme dvojka?
Asi díky nekonečným diskusím a setkáním s množstvím lidí. S premiérou filmu „Gump – pes, který naučil lidi žít“, jsme s autorem knížek Filipem Rožkem jezdili po kinech, kde začaly ty první besedy a byly velice zajímavé, podnětné. Diváci v podstatě nechtěli opustit sál, chtěli diskutovat strašně dlouho, což už byl takový první náznak, že je to téma zajímá. Nějakým způsobem jsme otevřeli Pandořinu skříňku oblasti, která tady dlouho nebyla zaznamenaná. Emoce se potom přenesly na školy, na děti, které vyžadovaly vyloženě diskuse. Gump s Filipem objel desítky, možná stovky škol, kde se o této problematice mluvilo a která byla ve filmu naznačená. Vyvolalo to emoci, kterou na nás přenesli diváci, když se ptali: A jak to bude? A jak to vlastně je? Zažehnuto bylo skoro rok, rozhodnutí bylo těžké. Filip říkal, že do dvojky je to velký krok. On jako autor si to musel v sobě srovnat, aby byl obsah nějakým způsobem nejen pokračováním toho, co jsme už jednou uvařili, ale aby to mělo nějakou další hodnotu. A myslím, že se to podařilo.
Jakou hodnotu tedy bude dvojka mít?
Nebudeme se věnovat tolik tomu, čemu jsme se věnovali v jedničce. To znamená v uvozovkách týrání psů. Budeme se věnovat tomu, jak psi fyzicky a psychicky pomáhají. Bude to veselejší a pozitivnější.
Na koho se můžou diváci těšit?
Nastoupily nové postavy, které jsme chtěli zobrazit tak, aby i děti trošku bavily. Hlavní roli přebírá nový majitel Gumpa Richard Krajčo. Jeho soupeře Křiváka skvěle hraje Štěpán Kozub. Nastoupí tam láska, která, myslím si, tam má být, a to je samozřejmě nejen láska k Zuzance, jež je postižená a Gump jí pomáhá učit se chodit. Je tam i její maminka Vica Kerekes, která tam trošku zamotá vztahy, aby se nám tam Richard Krajčo malinko zamiloval…
Jak se na natáčení sžili herci a zvířata?
Je tam velké rozdělení, co herci a co zvířata. Herci byli báječní a skvělí profesionálové a podávali výkony lepší, než jsem si uměl představit. Mám strašně rád, když čtu nějakou knížku, scénář nebo předlohu a ožije to vmé hlavě, pak přijdu na plac, a ne že to ožije, ono to dostane ještě korunu, oni jsou ještě lepší, než jsem si představoval. U psů je neštěstí, že oni nevědí, co od nich chceme, mají to složitější a komplikovanější. Ale hráli super, jsou šikovný, ale není to úplně legrace.
Mohli v tomto filmu herci improvizovat?
U mne mají absolutní volnost. Nejsem typ režiséra, který by opravoval dialogy, od toho jsou scenáristé. Buď vycházejí ze scénáře, který někdo precizně napíše, uvedu jako příklad Miloše Macourka, to byly dialogy úplně na slovo dokonalé. Nebo jsou scénáře volnější, to je třeba náš případ Gumpa, kdy je to o pocitu, vyprávění, herci mají úplnou volnost a Filip Rožek jako autor si to kontroluje. A když se mu něco nezdá, dialogy s herci upraví.

Kromě Richarda Krajča, Bolka Polívky, Vici Kerekes, Josefa Vojtka, Nely Boudové nebo Martiny Pártlové se ve snímku objeví nově i Štěpán Kozub. O hudbu se postaral Ondřej Brzobohatý. Psa Gumpa opět namluvil Ivan Trojan a i tentokrát vznikla audiokniha s jeho hlasem. Je určena každému, kdo má rád zvířata a rozumí nebo by chtěl porozumět psí duši. „Kniha o Gumpovi dělá lidi lepšími. Prostřednictvím Gumpova příběhu více poznáte pejsky, knihy vás přimějí více přemýšlet nad svými vztahy se zvířaty a lidmi. I mně se minimálně na měsíc proměnil můj vztah k mému pejskovi Kubovi,“ řekl upřímně Ivan Trojan.

Ústřední song snímku Život je krásný natočil Richard Krajčo se svojí kapelou Kryštof. Titulkovou píseň Život je pes pak složil Pokáč a opět v ní uslyšíme Richarda Krajča, Lucii Bílou Václava Noida Bártu, Martinu Pártlovou nebo Moniku Bagárovou. Pro filmového Gumpa vznikly v minulosti už dvě české písničky. Jednu nazpívala Olga Lounová s dalšími kolegy z hudební branže a jmenuje se Protože to nevzdám. Druhá pak vzešla z pera Marka Ztraceného a má název Vítr do plachet.

Ondřej Brzobohatý (autor filmové hudby)

Máte rád filmy se zvířaty?
Obecně jsem se od filmu Voda pro slony nedíval na žádné filmy, kde jsou zvířata, protože to velmi těžce snáším. Naposledy, když jsem viděl film Marley a já, kde umřel labrador, tak jsem potom tři dny brečel.
Nabídku F. A. Brabce složit filmovou hudbu pro pokračování Gumpa jste ale neodmítl.
Byl jsem velmi potěšen, že si na mě František vzpomněl a zavolal. Zároveň to kritérium pro mě, jestli to budu dělat, bylo, jestli tam umře nějaké zvíře. Když jsem se dozvěděl, že ne, přijal jsem to. Ten příběh je o něco veselejší než v jedničce. Vycházel jsem z toho, že Jan Jirásek v jedničce skládal nějaké motivy, které tam občas variuji a používám, byla by škoda je nepoužít, ty motivy jsou krásné.
Hudbu jste nahrávali se symfonickým orchestrem?
Moje podmínka je vždycky ta, že chci nahrávat s živým orchestrem. Sám jsem muzikant a hrál jsem čtrnáct let na housle. Je to pro mě jakási povinnost, dát muzikantům práci. Dnes jsou sice fantastické samply, které se dají použít do nějakých seriálů a podobně, ale když to má znít v kině, tak to je fakt zvuk, který je nenahraditelný.

Pokračování úspěšného filmu Gump – pes, který naučil lidi žít, tentokrát s názvem Gump – jsme dvojka mělo slavnostní premiéru s červeným kobercem měl film v multipexu Cinema City Slovanský dům ve středu 20. března. Od čtvrtka 28. března mohou nové příběhy Gumpa a jeho přátel vidět všichni diváci, protože pokračování dorazí do kin po celé republice, takže to dělá dobou příležitost na návštěvu kina o velikonočním čase. Pro všechny fanoušky filmového pejska se navíc tvůrci ve spolupráci s hlavním městem Prahou rozhodli připravit speciální dárek ve formě dronové show věnované Gumpovu příběhu. Show se uskuteční v úterý 26. března od 19 hodin v centru hlavního města a bude zdarma.

Foto: Václav Tměj