Čtvrtek, 25 července
Shadow

Unikátní dokument Tady Havel, slyšíte mě? v kinech od 11. dubna 2024

Spread the love

Prezident, občan, režisér, přítel, manžel, pacient, muž na sklonku života… Časosběrný dokument Petra Jančárka Tady Havel, slyšíte mě? představuje Václava Havla v jeho známých, ale i veřejnosti dosud skrytých polohách. Vychází přitom z nikdy nepublikovaného materiálu, natočeného během posledních let jeho života. Film vstoupí do kin 11. dubna.

„S Václavem Havlem jsem začal spolupracovat v roce 2003. Naše vztahy charakterizovala naprostá otevřenost a důvěra ze strany Václava Havla a moje absolutní zodpovědnost vůči němu. Během posledních let Havlova života tak mohlo vzniknout přes dvě stě hodin unikátního, dosud nikde nepublikovaného materiálu, který se pak stal základem celovečerního dokumentu,“ říká režisér Petr Jančárek.

Václav Havel (foto Endorfilm)

Dokument Tady Havel, slyšíte mě? už před oficiálním dubnovým vstupem do kinodistribuce vzbuzuje oprávněnou pozornost. Dnes večer jej čeká slavnostní premiéra v prostorách Jízdárny Pražského hradu za účasti prezidenta České republiky Petra Pavla, prezidentky Slovenské republiky Zuzany Čaputové a dalších významných hostů, včetně Dagmar Havlové Veškrnové. Film uvede také festival Jeden svět 2024. A už od 14. 3. pozornost Pražanů i návštěvníků metropole poutá nepřehlédnutelná velkoformátová „pozvánka“ umístěná na ikonickém místě bývalého Stalinova pomníku na Letné.

„Společně s producentem filmu Jiřím Konečným jsme od začátku kampaně vymýšleli věci, které by na film a osobnost Václava Havla patřičně a originálně upozorňovaly a díky nimž by mohl Havlův odkaz rezonovat v současné společnosti ještě lépe. Jsme tak nesmírně rádi, že vedle dalších venkovních ploch (pražská náplavka, bigboardová kampaň), vedle prezidentské projekce na Pražském hradě, vedle ojedinělé teasingové kampaně, se nám podařilo za podpory magistrátu, radnice Prahy 7 a s podporou náměstka pražského primátora Jiřího Pospíšila realizovat instalaci filmového banneru na ikonickém místě Prahy, na letenském Stalinu. Je to výjimečná věc, která má i jistý symbolický přesah, a doufáme, že i díky této plachtě se o Václavu Havlovi a filmu bude mluvit opět o něco víc,“ podotýká Ondřej Kulhánek, ředitel distribuční společnosti Continental Film CZ.

Tady Havel slyšíte mě - plachta na Letné (foto Endorfilm)

Tady Havel, slyšíte mě? je víc než jen další v řadě dokumentů. Dvanáctiletý odstup premiéry filmu od odchodu Václava Havla násobí intenzitu sdělení, které přináší dnešním divákům. Svou autenticitou, otevřeností a unikátním obsahem zaujme nejen Havlovy příznivce a ty, kteří mají jeho angažované působení ještě v živé paměti. Film mapuje poslední životní etapu výjimečného člověka s výjimečným osudem a je jedinečnou příležitostí ocitnout se v jeho bezprostřední blízkosti.

Díky vzájemné důvěře mezi hrdinou a jeho filmařem se dokument Tady Havel, slyšíte mě? dotýká nejen oficialit, ale i intimních a fatálních situací. Diváci jsou svědky Havlova blízkého vztahu s dalajlámou, Madeleine Albright, Milošem Formanem nebo Joan Baez. Mohou s ním být doma i na proslulé chalupě na Hrádečku, absolvují s ním schůzky v jeho pražské kanceláři, navštíví open air festival v Trutnově anebo sledují přípravu a natáčení jeho filmového debutu Odcházení. A doprovází jej také na jeho poslední soukromé cestě do USA, kdy se po ataku mrtvice ocitl na prahu smrti.

Film Petra Jančárka vstupuje do kin v době, kdy Havlův myšlenkový odkaz a důraz na individuální svobodu ve společnosti rezonují silněji než kdy dříve. „Chtěl bych, abychom si u příležitosti uvedení tohoto filmu položili otázku, zda pro nás Václav Havel pořád ještě něco znamená, jestli pořád ctíme hodnoty, které pro něj byly zásadní a zda nám stále má co říct. Jestli ho v duchu názvu filmu skutečně slyšíme, jestli k nám promlouvá a inspiruje nás,“ dodává producent Jiří Konečný.