Čtvrtek, 25 července
Shadow

Vánoční album Janka Ledeckého slaví dvacet let!

Spread the love

ledesky-obal

Letos je tomu přesně 20 let od vydání vánočního alba Janka Ledeckého Sliby se maj plnit o Vánocích a 9 dalších…. Mimořádný hudební projekt vznikl na základě úspěchu stejnojmenné písně, která patří do zlatého fondu české pop-music. Janek Ledecký si tímto pro mnohé nezapomenutelným singlem a později celým albem navždy „předplatil“ místo v české vánoční klasice. Nyní, ke svému dvacátému výročí, dostává album pod názvem Sliby se maj plnit o Vánocích – 20 let novou grafickou podobu, kterou má na svědomí Jankův syn Jonáš. Jako každý rok zazní písně z alba také na tradičním vánočním turné, které odstartovalo 26. 11. v Kladně.

„Na začátku jsem vůbec nevěděl, jakou techniku zvolím. Ale přemýšlel jsem o akvarelu nebo kvaši. Od vydavatelství jsem měl jako zadání klasickou komiksovou stylizaci, ale pak jsem jim to rozmluvil. Přišlo mi, že by to zabilo vánoční náladu alba…Nakonec jsem zvolil kresbu tuší, kterou jsem pak domaloval v počítači,“ komentuje nové grafické podání Jonáš Ledecký, tvůrce úspěšných komiksů Karel IV. Pán světa či KIWI.

jonas_ledeckz

Kromě samotného obalu, kde vyobrazil svého otce, najdete Jonášovy ilustrace také ve výpravném bookletu coby grafický doprovod dokreslující sváteční atmosféru písní. Písní, které můžeme bez nadsázky označit jako dnes již klasický hudební doprovod nejkrásnějších svátků v roce. Ostatně mladší posluchači dokonce považují Jankovy písně za lidové koledy, které pro ně již od narození patří k Vánocům stejně neodmyslitelně, jako stromeček, kapr či prskavky a pro tisíce rodin v celé zemi se staly nedílnou součástí pevných tradic.

Fakt, že je toto album jednoduše fenoménem dokazuje mimo jiné i to, že původní CD Sliby se maj plnit o Vánocích a 9 dalších se později rozrostlo ještě o dvě novinky a bylo vydáno pod názvem 12 vánočních nej…. Postupně vznikly tři videoklipy a také filmový dokument Jak se dělají sliby a to ostatní…. Byla vydána též speciální edice CD+DVD. A v roce 2011 měl svou premiéru muzikál na motivy vánočních písniček Janka Ledeckého nazvaný Vánoční zázrak.

Svébytným fenoménem je i Jankovo každoroční vánoční turné, které stejně jako samotné album letos slaví 20té výročí. Pod názvem Sliby se maj plnit…i po dvacáté s ním Janek Ledecký zavítá do celkem třiadvaceti českých měst, přičemž některé z koncertů jsou již s předstihem vyprodány. V Praze vystoupí Ledecký 15. prosince ve Velkém sále Lucerny.