Pátek, 21 června
Shadow

Pohádkové rozloučení Juraje Jakubiska – Film Perinbaba a dva světy vstoupí do českých kin

Spread the love

Posledním filmem režiséra Juraje Jakubiska a jeho rozloučením s diváky bude výpravná a očekávaná Perinbaba a dva světy, pokračování Jakubiskovy legendární pohádky Perinbaba. Perinbaba a dva světy vstoupí v Česku a na Slovensku do kin 7. prosince 2023 „V příběhu je hlavní fantazie, humor a poezie. Hlavní hrdina Lukáš, syn Jakuba a Alžběty, se vydá do světa hledat štěstí a lásku,“ přibližoval svůj film sám Jakubisko.
 
„Je to film pro všechny, kdo umí snít, je to Jurajova zhmotněná bohatá fantazie,“ říká k filmu Deana Horváthová-Jakubisková. „Juraj celý film dodělal, stále se k němu vracel a vylepšoval, dohlížel na náročné trikové sekvence, nechtěl nám ho tu nechat nedokončený,“ dodává manželka legendárního filmaře. 


Nedávno byla slavnostně odhalena pamětní dlaždice Juraje Jakubiska na filmovém chodníku slávy v Bratislavě, a den před tím mu udělila Cenu i Společnost pro vědy a umění, kterou převzala manželka Deana Horváthová Jakubisková na půdě Senátu Parlamentu České republiky. V příběhu filmu Perinbaba a dva světy se znovu vrátí jak Perinbaba, tak i populární Zubatá.


Díky nejnovějším technologiím se však na plátna vrátí nejen stěžejní postava, ale také samotná představitelka Perinbaby Giulietta Masina. Zubatou ztvárnila v pokračování česká herečka Darija Pavlovičová, která právě soutěží  v televizní soutěži StarDance. Role pro ni byla jednou z prvních příležitostí v celovečerním filmu vůbec. Pozorní diváci ale v několika záběrech odhalí i tehdejší
představitelku, výraznou herečku Valérii Kaplanovou.


Hlavní postavu nového příběhu Lukáše ztvárnil mladý herec a známý slovenský youtuber Lukáš Frlajs. V hlavní ženské postavě se objeví Valéria Frištik. Dále hrají Ivan Romančík, René Štúr, Dan Nekonečný, Klára Cibulová, Ľubomír Paulovič a další. V roli Něžné se ve filmu objeví modelka Andrea Verešová.
Hudbu k filmu vytvořili hudební skladatelé Jan Jirásek a Ondřej Soukup, kteří pracovali s režisérem Jakubiskem i na filmech Bathory a Nejasná zpráva o konci světa. Ve filmu zazní i motivy z Perinbaba od Petra Hapky.


Za kamerou stáli jeho dvorní kameraman Ján Ďuriš a F.A.Brabec. Film „Perinbaba a dva světy“ inspiroval před několika roky k písni „Slovenská“ Mekyho Žbirku, společný videoklip k písni a filmu má na YouTube přes 3 miliony zhlédnutí. „Jsem velký fanoušek Juraje Jakubiska,“ svěřil se tehdy slavný hudebník. „Jeho tvorbu sleduji odjakživa a vážím si i našeho přátelství. S každým novým filmem jsem zvědavý, čím mě zase překvapí. Teď mě překvapil, když mi ukázal nadpozemské záběry z nové pohádky a sám vymyslel klip k mojí, teď už vlastně ´naší´ skladbě Slovenská,“ dodal při zveřejnění skladby Meky Žbirka.  Podívejte se na videoklip.


Juraj Jakubisko je jedním z posledních mohykánů Československé nové vlny a tvůrce mezinárodního významu, o němž se učí studenti filmových fakult po celém světě. Svou tvorbou se zařadil mezi významné představitele magického realizmu ve světové kinematografii. Známý je i obdiv Federica Felliniho k jeho filmům, který ho nazval svým bratrem.

Za svůj život získal Jakubisko i jeho filmy více než 90 ocenění po celém světě, několik uznání získal například na filmovém festivalu v Benátkách. Mezi jeho nejznámější díla patří Zbehovia a pútníci, Ptáčkovia, siroty a blázni, epos Tisícročná včela nebo Sedím na konári a je mi dobre, Nejasná zpráva o konci světa a právě kultovní pohádka Perinbaba. Tu o vánočních svátcích letos odvysílá TV Seznam.
V českých kinech byl rekordně navštěvovaný film Bathory, který útočil na hranici jednoho milionu diváků. Na Slovensku pak návštěvnost tohoto filmu do dnešního dne žádný jiný český ani slovenský film nepřekonal.