Neděle, 14 července
Shadow

RECENZE: Návrat Xandera Cage přinesl akci od začátku do konce

Spread the love

Očekávaný návrat trojitého X je tu. Agent Xander Cage (Vin Diesel) se vrátil a s ním nadupaná nálož extremní akce. Už trailer naznačil, že se nejedná o žádný slaďák. Nicméně ani tento film není zalitý sluncem dokonalosti. Samozřejmě, o nebezpečné kaskadérské kousky nouze nebyla. Ale jako bych viděl několik filmů dohromady. Nechci tu dělat vlastenecké řeči, ale přeci jenom první díl z roku 2002 se natáčel v Praze a tam se taky děj odehrával a nemuseli jsme cestovat z jednoho kontinentu na druhý. To patří spíš do Jamese Bonda.

Tady nás děj přivádí do Dominikánské republiky, kde Xander lyžuje v pralese, což je první extrémní akce, která jistě neurazila a rozehřála diváky. Nesmí chybět trocha toho důvtipu. Celá scénka působí dramaticky, ale nakonec šlo jen o jakési zařízení z antény, díky kterému mohli místní sledovat fotbal. Nebyl to ale špatný start. Než se nadějeme, už jsme v armádním letadle, kde se náš hrdina seznámí s novým týmem a úkolem. Cage chce jiný tým a jeho představení mi přišlo trochu ohrané. Jako scénka ze Sebevražedného oddílu. Představení profilu každého zvlášť a k tomu vtipné scénky aktérů. Možná to šlo udělat jinak, možná žádný tým mít nemusel. Děj nám pokračuje a rozhodně neztrácí na rychlosti a vtipu. Ovšem našeho hrdinu tu trochu převyšuje postava nejdřív padoucha, ale později spojence (Donnie Yen), ten svým dokonalým bojovým uměním dal filmu tu správnou dokonalost akce. Upřímně mě zaujali části, kde figuroval hlavně on. To bylo o úžas postaráno.

Asi jsem to moc srovnával s prvním dílem, kde byl Xander v utajení a tak nějak i příběh byl lepší.  Tady se honí za podivnou krabičkou, která může ovládat satelity. Sice byl závěr napínavý, ale člověk tak nějak dokázal předvídat, co se stane dál. Udržet pozornost dokázaly jen extrémní scénky a vtipné hlášky.  Děj mi sám o sobě nepřišel tak úžasný. Ale nemožné akce, kterých film nabízel dost, mě dokázaly zaujmout. Jako když našemu hrdinovi proletí kulka mezi ukazováčkem a prostředníčkem a trefí padoucha před ním. To jsem opravdu koukal. Ale doma to radši nezkoušejte. Samotný děj se, aby to bylo správně dramatické, vysvětlí až u konce. Konečně se dozvíme, kdo je ten podrazák a jaký byl vlastně úmysl. Konečná přestřelka týmu X, kde už to vypadalo, že nepřežijou, nastoupil na scénu z Nové dimenze Darius Stone (Ice Cube) a všechny zachránil. Konec dobrý, všechno dobrý. Že Xander přežil, to asi nemusím zmiňovat. Všichni se sešli, jako spokojená rodina. Z vlka samotáře se stal týmový hráč. To mi prostě nějak nesedí. Co říct nakonec? Filmu rozhodně nechyběla akce. Ale přece jenom si myslím, že laťka byla nastavena vysoko a toto byl pokus o oživení. Upřímně řečeno, film jsem si užil, protože jsem si ho užil ve 4DX. To dodalo trochu vzrušení. Zklamán ale nejsem. Jen by příště neuškodilo, kdyby byl příště padouch hlavně člověk, nikoli skřínka.

Hodnocení příjemných 85%

https://www.youtube.com/watch?v=i6VVTK_ImkM