Neděle, 16 června
Shadow

Medvědi lední slavili svůj mezinárodní den

Spread the love
Poslední únorová sobota patřila v pražské Zoologické zahradě ledním medvědům, kteří zde slavili Mezinárodní den ledních medvědů. V tento zimní mrazivý den si do zoo našlo cestu více než 2 500 návštěvníků, přestože zrovna v tento čas naši hokejisté bojovali na olympiádě o bronzovou medaili.
Lední medvědi se vyskytují především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie. Na všech územích je chráněn a jeho lov podléhá kontrole. Odhaduje se, že v současnosti žije 20 000 – 25 000 ledních medvědů.
Mezinárodní den ledních medvědů vyhlásila ochranářská organizace Polar Bear International, aby upozornila veřejnost na tyto ohrožené šelmy. Jejich životním prostorem je totiž ledový pokryv Arktidy, který vlivem globálních změn klimatu ubývá. Medvědy ohrožují i další lidské činnosti, například znečišťování jejich životního prostředí toxickými látkami.
Lední medvědy úspěšně chová pražská zoo již od roku 1932 a drží primát v prvním uměle odchovaném medvíděti, což se povedlo v roce 1942. Chov medvědů ledních v zoologických zahradách totiž není nic jednoduchého, samice se často odmítají o mláďata starat nebo je usmrtí. Umělý odchov je obtížný vzhledem ke zvláštnímu složení medvědího mléka. Lední medvědy se v Praze daří odchovávat i do současnosti.
V loňském roce byl vybrán návrh na vybudování nového medvědince. Tento záměr vychází z nutnosti nahradit stávající „medvědinec“, který pochází z 30. let a přes dílčí rekonstrukce je již zcela nevyhovující. Bez výstavby nového prostoru ledních medvědů by se Zoo Praha musela svého úspěšného a tradičního chovu tohoto druhu vzdát. Nový prostor pro lední medvědy by měl vzniknout na opačném konci zoo v prostoru u tzv. Bosny. Současná jižní poloha je pro chov ledních medvědů nevhodná, protože v letních měsících přesahují teploty ve výbězích i 30 °C. Celkové náklady na jeho vybudování se budou pohybovat kolem 150 milionů Kč. Přejme pražským medvědům samci Tomovi a samicím Boře a Bertě, aby se do nově zamýšlené expozice s názvem „Expozice Arktidy – lední medvědi“ stěhovali co nejdříve.