Sobota, 18 května
Shadow

Bába z ledu předčila Masaryka

Spread the love
Již po dvacátépáté vyhlašovala Česká filmová a televizní akademie ceny Český lev. Vyhlášení proběhlo v pražském Rudolfinu. Po trochu kontraverzním zařazení českého filmu Masaryk do loňského vyhlašování, se hlavní souboj čekal mezi filmy Bába z ledu s rekordními 15 nominacemi a Po strništi bos s 13 nominacemi.
Vítězně z tohoto klání vyšel film Bába z ledu, který si odnesl sošky ze 6 kategorií ze sedmi nejoceňovanějších: Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a Nejlepší scénář. Poslední cenu z této nejoceňovanější sedmičky a to za Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli získal Oldřich Kaiser za roli strýce Vlka ve filmu Po strništi bos.
I když film Bába z ledu nepřekonal svými 6 soškami loňský rekord filmu Masaryk, přesto ho porazil. A to že získal 2x Double, kdy Zuzana Kronerová v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon a Bohdan Sláma v kategorii Nejlepší scénář získali Českého lva i Cenu české filmové kritiky.