Neděle, 14 července
Shadow

Domácí obhájili vítězství v 26. ročníku

Spread the love

Již 26. ročník turnaje o Pohár města Janské Lázně, jednoho z největších mezinárodních turnajů pro tělesně postižené sportovce ve stolním tenise družstev u nás, se uskutečnil druhý červnový víkend v Janských Lázních.

V této nelehlé době se letošního ročníku turnaje zúčastnilo pouze 16 družstev z pěti evropských zemí a to z Polska, Maďarska, Německa, Slovenska a od nás. Pravidelně se turnaje účastní 20 družstev ze 6 zemí. Ze Slovenska přijelo družstvo několika násobných vítězů turnaje ŠKST TPŠ Ružomberok. Polsko bylo zastoupeno družstvy TOP Boleslawiec, WSZN START Wroclaw. Německo reprezentovalo družstvo klubu BSV Mnichov a z Maďarska přicestovalo družstvo Halassi Oliver Club Budapest. Českou republiku reprezentovaly kluby TJ ZPS Sokol Lhůta, TJ Jičín, TJ ZPS Čechie Hradec Králové, TJ Slovan Svoboda Praha a TJ Labe Kolín, který spolu s domácí SK Janské Lázně se účastnili 3 týmy. Pravidelným účastníkem turnaje je i reprezentační družstvo Českého svazu mentálně postižených sportovců, které tento turnaj má několik let zařazený do své reprezentační přípravy. Turnaj je pověstný i originálními poháry z dílny Jiřího Vorla staršího pro první čtyři družstva, kdy za 26 let turnaje nebyl ani jeden pohár stejný.

Poháry pro vítěze 26. ročníku turnaje z dílny Jiřího Vorla staršího
Poháry pro vítěze 26. ročníku turnaje

V rámci dvou dnů turnaje bylo odehráno 52 utkání, kterých se zúčastnilo 62 hráčů a hráček bez rozdílu postižení a ve všech věkových kategoriích, kdy nejmladšího a nejstaršího účastníka dělil věkový rozdíl 64 let.

Po zápasech v základních skupinách a poté ve vyřazovací části vítězství v turnaji získalo „A“ družstvo domácího oddílu SK Janské Lázně ve složení David Půlpán, Daniel Horut a Vít Špalek. V repríze loňského finále zase těsně 4 : 3 porazilo družstvo TJ Labe Kolín „A“, hrající v sestavě Michal Ježek, Petr Hnízdo, Petr Homola a Petr Truc. Na třetím místě skončil desetinásobný vítěz turnaje tým TJ Jičín, který v zápase o bronz zvítězil nad překvapením turnaje družstvem TJ ZPS Čechie Hradec Králové.

Slavnostním vyhlášení výsledků turnaje proběhlo v hotelu Omnia Janské Lázně, v jehož sportovní hale turnaj probíhal a kde účastníci nalezli i veškeré zázemí v ubytování i stravovaní. V rámci slavnostního vyhlášení byla ředitelstvím turnaje udělena i tradiční cena Fair Play. Letošním nositelem ceny Fair Play turnaje je Ing. Radek Procházka z TJ Slovanu Svoboda Praha, za dlouholetou činnost pro Český Parasport.

Ing. Radek Procházka nositel ceny Fair Play turnaje
Ing. Radek Procházka TJ Slovan Svoboda Praha

Velké poděkování patří nejen organizátorům turnaje, jmenovitě panu Petru Burešovi řediteli a duchovnímu otci turnaje, ale i hotelovému personálu za příjemné a perfektní se postarání o účastníky turnaje a hlavně všem partnerům turnaje, bez jejichž pomoci by se turnaj nemohl uskutečnit.

Partneři 26. ročníku turnaje

A tak nám nezbývá než věřit, že tento ročník turnaje nebyl poslední a v roce 2022 se tomto velmi příjemném prostředí uskuteční 27. ročník, a to v pravidelném termínu druhý červnový víkendu.

Foto: Petr Bureš