Sobota, 18 května
Shadow

Změny v registru vozidel provedete na jakémkoliv úřadě

Spread the love

Změny v registru vozidel provedete na jakémkoliv úřadě, novelu zákona schválili poslanci

V budoucnu již nebude nutné při provádění změn v registru vozidel chodit na úřad v místě bydliště či sídla firmy, ale bude možné je provést na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností, bez ohledu na to, zda tam má žadatel místní příslušnost. Vyplývá to z novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou připravilo ministerstvo dopravy a dnes ji schválila ve třetím čtení Poslanecká sněmovna.

Novelu čeká ještě projednání v Senátu, následně ji posoudí prezident. Pokud legislativní kolečko úspěšně dokončí, mohla by začít platit v první polovině příštího roku. „Chceme, aby byl pro motoristy kontakt s úřady co nejjednodušší. Registr vozidel tak bude moci řidič navštívit v místě, které mu nejvíce vyhovuje,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Mezi úkony v centrálním registru vozidel patří nejen změna vlastníka registrovaného vozidla, odhlášení či vyřazení vozidla v případě jeho likvidace, ale například i žádost o výpis údajů z tohoto registru. Odhlášení a přihlášení vozidla při změně vlastníka bude možné rovněž provést v jednom kroku, na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností.  

Jedná se o další vstřícný krok Ministerstva dopravy, navazující na změnu, která platí od ledna loňského roku. Ta přinesla majitelům vozidel ulehčení v tom, že již není nutné, aby při převodu vozu na nového majitele chodil prodávající i kupující na registr vozidel zvlášť, ale stačí jediná návštěva. To zároveň zabránilo takzvaným polopřevodům, při kterých původní majitel auto odhlásil, ale nový je na sebe nepřevedl.