Sobota, 13 dubna
Shadow

Zkoušky divadelní novinky Forman běží naplno.

Spread the love

Začátkem března se rozběhly zkoušky divadelní hry Forman, letošní novinky na Letní scéně Musea Kampa. Jasné kontury dostává nejen postava Miloše Formana ve ztvárnění Marka Adamczyka a Patrika Děrgela, ale také další klíčové aspekty inscenace. Velkoryse pojatá scénografie reflektuje věhlas a světové renomé režiséra Miloše Formana. Poprvé budou na jevišti Letní scény Musea Kampa použity nejmodernější audiovizuální prvky, například velké průhledné LED obrazovky. Premiéra bude 18. a 19. června.

Marek Adamczyk a Patrik Děrgela (foto Eva Dobrovodská)
Marek Adamczyk a Patrik Děrgela (foto Eva Dobrovodská)

Důvodů, proč osvědčený tvůrčí tým v čele se scenáristkou a producentkou Danielou Sodomovou a režisérkou Adélou Laštovkovou Stodolovou věnoval svůj nový počin Miloši Formanovi, je hned několik. Na letošní rok připadá 40. výročí premiéry Formanova oscarového filmu Amadeus. Natáčelo se v Praze a v parku vedle Musea Kampa měl štáb zázemí. Miloš Forman ještě před emigrací navíc bydlel ve Všehrdově ulici sousedící s Kampou.

Inscenace časově obsáhne osudy Miloše Formana přibližně od 10 do 47 let. Ovšem rozhodně nejde pouze o záznam jeho života, ačkoliv i ten je sám o sobě plný dramatických peripetií. Hlavní motto je Formanovo přesvědčení: „Drž se toho snu”. Příběh Miloše Formana ukazuje, že svoboda a tvůrčí nezávislost jsou klíčovými hodnotami, za kterými stojí jít za každou cenu. V titulní roli Formana se představí Marek Adamczyk a Patrik Děrgel, další role ztvární Matouš Ruml, Petr Vršek, Max Koček, Max Dolanský, Václav Vašák, Stáňa Jachnická, Přemek Pálek, Kryštof Krhovják, Kryštof Bartoš a další.

tisková konference k inscenaci FORMAN (foto Eva Dobrovodská)
tisková konference k inscenaci FORMAN (foto Eva Dobrovodská)

Uvedením hry Forman na Letní scéně Musea Kampa vyvrcholí projekt Rok Formana. Jeho součástí je podcast Miloš Forman: Drž se toho snu, který skrze slavné Formanovy filmy rozebírá a přibližuje filmařův život. Průvodcem podcastu je filmový publicista Pavel Sladký, za námětem a dramaturgií stojí Iveta Nebesařová. Podcastová série je k poslechu zdarma ve všech podcastových aplikacích vč. Spotify a Apple. Do Roku Formana se zapojí i Český rozhlas, vybraná kina, která uvedou Formanovy filmy, a také oblíbený pražský second hand 1981. Z jeho dílny vzejde recyklovaná kolekce připravená na míru inscenaci Forman.

Online prodej vstupenek na inscenaci Forman a na další koncerty a inscenace na Letní scéně Musea Kampa na www.letniscenamuseakampa.cz.