Čtvrtek, 20 června
Shadow

VZPOMÍNKY NA ZLATOU ÉRU SKUPINY POUTNÍCI DOSTANOU PODOBU DVOJALBA!

Spread the love

Rovných 30 let od vydání debutového alba legendy českého bluegrassu skupiny Poutníci vychází zásadní kompilace s příznačným názvem Poutníci – Zlatá éra 1983–1991. Označení sezon 1983–1991 za „zlatou éru“ rozhodně nijak nesnižuje předchozí či následující působení kapely, ale vystihuje mimořádnou porci úspěšných písniček z té doby, z nichž mnohé rezonují v širokém povědomí dodnes. Kdo by neznal písničky, jakými jsou například: Panenka, Pojďme se napít, Až uslyším hvízdání.

Robert Křesťan sestavil 2CD Poutníci – Zlatá éra 1983–1991 jako kombinaci dvou kompletních alb a mohutného počtu bonusů. Alba Poutníci (1987) a Chromí koně (1990) do celkového počtu téměř padesátky skladeb doplňují ukázky z anglicky zpívaných elpíček, závěrečného koncertního „sbohem“, ale také na singlech, výběrech a kazetách roztroušených zajímavostí. Mnohé z toho není už velice dlouho dostupné, leccos se v CD formátu objeví poprvé. Nový remastering z původních pásů zaručuje maximální posluchačský zážitek.

 Robert Křesťan u příležitosti vydání 2CD Poutníci – Zlatá éra 1983–1991 zavzpomínal: „Moje cesta s Poutníky trvala dlouhých dvanáct let. Už si nepamatuju, z jakých důvodů jsme s Lubošem Malinou a Jiřím Plockem tehdy odcházeli. Vzpomínám si ale, že po ohlášení našich úmyslů jsme ještě natočili album The Days of Auld Lang Syne – a po nedávném poslechu téhle nahrávky jsem se znovu přesvědčil, jak nám to spolu dobře hrálo.“  Další ex-Poutník Luboš Malina k tomu dodává: „Poutníci jsou pro mne důležití především tím, že jsem se u nich setkal s Robertem Křesťanem, díky němuž jsem začal o věcech přemýšlet jinak, a záhy jsem si uvědomil, že s ním chci tvořit a hrát, dokud jen to bude možné. A tento pocit mi vydržel už třiatřicet let. Díky, Poutníci!“

Trampské, folkové a country zkušenosti se u skupiny Poutníci ve správnou chvíli potkaly s netradičním instrumentářem, propojujícím kytary, banja a mandolíny se saxofony a velebné americké lidovky s rockovými předlohami typu Heavy Horses od britských Jethro Tull. S výsledným moderním bluegrassem udělali Poutníci zaslouženě díru do světa, včetně pozoruhodného ohlasu v USA, kde jejich dvě alba (Wayfaring Strangers, Chromí koně) získaly cenu od SPBGMA (Společnost pro zachování a rozvoj amerického bluegrassu) Bluegrass Music Awards za nejlepší neamerické album roku. Bývalý člen Poutníků Jiří Plocek k tomu přidal své vyznání: „Pluli jsme s napnutými plachtami vstříc objevování naší hudební Ameriky a zažívali krásné – až extatické – chvíle, k nimž přispívalo svým nezastupitelným dílem naše úžasné publikum. Díky za to.“

 Dvojalbum Poutníci – Zlatá éra 1983–1991 vydá Supraphon v pátek 17. března 2017 na 2CD a v digitální podobě ho nabídne například iTunes, Spotify či Supraphonline.

 Ukázky z alba k poslechu na Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/album/294419-zlata-era-1983-1991