Pátek, 14 června
Shadow

Výstava PET TROPICANA v Botanické zahradě

Spread the love

Botanická zahrada zahájila novou sezónu 2024 a výstavu unikátních děl sochařky Veroniky Richterové

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahájila svou 55. sezónu – Tropický rok 2024. Celý rok bude věnovaný tropické flóře a tropické přírodě. Není to jen tak náhodou. Před 20 lety byl pro návštěvníky otevřen tropický skleník Fata Morgana. První výstavou sezóny je unikátní přehlídka NOVÁ PET TROPICANA, zasvěcená uměleckým dílům vytvořeným
z použitých PET lahví. Botanická zahrada tak spolu s autorkou Veronikou Richterovou upozorňuje na význam recyklace a udržitelnosti.

Patrony celé sezóny 2024 a rovněž výstavy NOVÁ PET TROPICANA se stali zpěvačka Marta Jandová, moderátorka Martina Jandová a zpěvák a muzikant Petr Janda. Jandovi jsou příznivci pražské botanické zahrady, ale i výtvarného umění. Veronika Richterová svá díla v botanické zahradě prezentovala již v roce 2010. Nová výstava je inspirovaná převážně tropickou flórou a přírodou a objekty byly vytvořeny mezi lety 2010 až 2023. Návštěvníci se setkají
s fantastickými rostlinami, které nikde nerostou, ale uvidí i neobyčejné květy orchidejí, strelícií nebo lotosů. Ve skleníku se objeví také motýli nebo krokodýl. Unikátní díla doplní rovněž večerní prohlídky skleníku Fata Morgana. Výstavu od 22. března obohatí Tropické květy a návštěvníci se mohou těšit na prodej tropických rostlin. Přehlídku bude možné zhlédnout až do 7. dubna.


Prostřednictvím uměleckých instalací Veroniky Richterové chceme upozornit na křehkost přírody, kterou může velmi ovlivnit přítomnost plastů. Výstava propojující umění s recyklací přináší nový pohled na péči o životní prostředí. Plastové objekty v druhé části doplní i živé Tropické květy a návštěvníci si budou moci různé tropické rostliny včetně orchidejí zakoupit. Tropickým oblastem a tropům budou věnovány i přednášky a další akce a výstavy botanické zahrady.