Pátek, 21 června
Shadow

Vlastimil Hort: KRÁL V NESNÁZÍCH 

Spread the love

Šachový turnaj v hotelovém letovisku na Slunečném pobřeží je poznamenán vraždou českého hráče. Při krátkém přerušení partie je velmistr Michal Talián nalezen na hotelové chodbě s rozdrcenou lebkou. Bulharská policie přizve ke spolupráci pražského detektiva Bodláka. Pět podezřelých má zjevně neprůstřelné alibi. Vraždilo se kvůli vítězství na turnaji? Nebo jde o soukromé vyřizování účtů? Jeden z nejlepších šachistů československé historie napsal v roce 1977 tři detektivní povídky z šachového prostředí. K jejich knižnímu vydání došlo až v roce 1989 v Německu, kde
od poloviny 80. let žije. První vydání v češtině se na pultech objevilo až v roce 2021 pod názvem Mat šachovému králi v Nakladatelství Elišky Richtrové.

VLASTIMIL HORT (*1944) šachový velmistr, publicista a spisovatel
Kladenský rodák studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze. Jeho celoživotní láskou jsou šachy, kterým se věnoval jako hráč, trenér, teoretik i komentátor. Mezinárodním mistrem se stal již v 18 letech. Tři roky poté dosáhl úrovně velmistra. V roce 1977 se probojoval do turnaje kandidátů, usilujících o postup do boje o titul Mistra světa. V témže roce byl na 6. místě světového žebříčku FIDE, což je dodnes nejvyšší pozice dosažená českým hráčem.
V roce 1985 emigroval do Německa. Je autorem řady ceněných šachových knih, které pomohly k růstu několika generací hráčů a zvyšovaly zájem veřejnosti o královskou hru. V roce 1977 napsal tři detektivní povídky, ale k jejich vydání došlo až v Německu v roce 1989. Český originál se nedochoval. Proto byly v roce 2021 přeloženy zpět do češtiny a poprvé vydány pod souhrnným názvem Mat šachovému králi.


LUBOŠ VESELÝ (*1961))
Narodil se v Chomutově, vyrůstal v Ostrově nad Ohří. Od roku 1977 studoval na pražské Konzervatoři. Po vojně působil několik let v brněnských divadlech (Mahenovo divadlo, Divadlo Na Provázku, HaDivadlo…), v kladenském Divadle J. Průchy nebo v pražském A- Studiu Rubín. Od roku 2006 je s krátkou přestávkou členem souboru Švandova divadla v Praze. Před kamerou debutoval v roli žáka ve filmu Leť, ptáku, leť (1978), ale první velkou rolí byla až titulní postava v Olmerově filmu Antonyho šance (1986). Z dalších filmů uveďme například O rodičích a dětech (2007), Hlídač č. 47 (2008), Pouta (2009) nebo Hořící keř (2013). Významnou stopu najdeme i v televizní produkci, především v seriálech První republika (2018), Kukačky (2021) či Pozadí událostí (2022). Ve vydavatelství Tebenas načetl dvě detektivní povídky z kompilací Doteky osudu (2024) a Doteky stínů (2025).