Neděle, 21 července
Shadow

V anketě Zelené auto roku zvítězil Hyundai IONIQ

Spread the love

Odborná porota složená z motoristických novinářů a dalších odborníků z automobilové branže rozhodla o tom, že titul Zelené auto roku 2017 získal vůz Hyundai IONIQ.

Modelová řada Hyundai IONIQ představuje vůz, který je nabízen v jedné karosářské variantě, ale hned se třemi možnostmi elektrifikovaných poháněcích ústrojí. Tuto řadu tvoří varianty IONIQ Hybrid, IONIQ Electric a IONIQ Plug-in.

IONIQ Hybrid a IONIQ Plug-in jsou vybaveny novým zážehovým čtyřválcem o objemu 1,6 litru s přímým vstřikováním benzinu, který je kombinován se šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Elektromotor modelu IONIQ Hybrid je napájen akumulátory Li-Poly uloženými pod zadními sedadly a výrobce udává u této varianty spotřebu 3,4 l/100 km a produkcí CO2 79 g/km. IONIQ Plug-in využívá rovněž akumulátory Li-Poly, se kterými ujede více než 50 kilometrů s čistě elektrickým pohonem. V případě kombinovaného provozu může jeho produkce emisí CO2 dosáhnout hodnoty pouhých 32 g/km.

IONIQ Electric pak nabízí čistě elektrickou mobilitu s dojezdem až 280 km.

Za vítězným vozem Hyundai IONIQ se na druhé příčce umístil vůz Opel Zafira 1.6 Turbo CNG a na třetím místě pak BMW i3 BEV 94 Ah/i3 REX 94 Ah.

Zástupci společnosti Hyundai Motor Czech s.r.o. si cenu převzali na slavnostním večeru při vyhlášení ankety FLEET DERBY
Zástupci společnosti Hyundai Motor Czech s.r.o. si cenu převzali na slavnostním večeru při vyhlášení ankety FLEET DERBY

zelene-auto-rokuCo je anketa Zelené auto roku?

Zelené auto roku 2017 je anketou, jejímž cílem je ocenit vůz, který v daném roce podle názoru odborné poroty nejvíce přispívá ke snížení zátěže na životní prostředí. Cílem je zviditelnit a podpořit alternativní a další technologie v automobilovém průmyslu ovlivňující zatížení životního prostředí.

Do ankety mohou být zařazeny hybridní modely, elektroauta, automobily poháněné palivovými články či spalující vodík, auta s pohonem na zemní plyn, LPG, na E85 a tzv. úsporné modely, což jsou modely vybavené souborem technických opatření vedoucích ke snížení spotřeby (stop-start, prodloužené převody, úsporné pneumatiky, indikátor řazení, inteligentní alternátory). Může se jednat o facelift či modernizaci modelu, v jehož rámci se poprvé objeví nějaká ekologická, resp. úsporná technologie. Automobil musí být novinkou na českém automobilovém trhu v časovém období od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016. Volí se jeden vybraný model.