Pátek, 21 června
Shadow

Užijte si tři víkendy plné japonské kultury

Spread the love

Trojská botanická zahrada dnes za přítomnosti japonského velvyslance Jeho Excelence Kaorua Shimazakiho a dalších hostů zahájila přehlídku těch nejlepších bonsají napříč střední Evropou. Rostliny se představí pod širým nebem na pozadí zářivých barev kvetoucích rododendronů. Po tři víkendy čeká na návštěvníky doprovodný program věnovaný japonské kultuře, který potěší jak malé, tak velké. Nechte se okouzlit uměním meče, pobavit japonským divadlem nebo povznést poslechem hry na křišťálové mísy. Chybět nebude tradiční čajový obřad, skládání origami ani speciality japonské kuchyně. Zájemci se dozvědí mnohé o tvarování bonsají, zakoupí odbornou literaturu, nástroje, misky i rostliny. Prožijte nevšední chvíle v setmělé zahradě plné vůní i tajemství. Rezervujte si včas místo na jedné z komentovaných večerních procházek. Výstava bonsají probíhá v Japonské zahradě až do 2. června denně od 9.00 do 19.00 hodin. Obdivujte japonské umění v Troji!

Otevírací doba v květnu a v červnu:

Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 19.00 (út–ne, svátek)

Venkovní expozice:
od 9.00 do 19.00

Vinotéka sv. Klára:

od 13.00 do 21.00 (po–pá)
od 11.00 do 21.00 (so, ne, svátek)

V letošním roce už počtrnácté pořádá Botanická zahrada
hl. m. Prahy přehlídku bonsají předních pěstitelů z Čech
i zahraničí.
„Sbírka bonsají zde vznikla v sedmdesátých letech, krátce po založení zahrady. Už tehdy si miniaturní stromky získaly obdiv veřejnosti. V letošním roce jsme se v rámci oslav 50. narozenin naší zahrady rozhodli výstavu prodloužit, a návštěvníci se tak mohou těšit na tři víkendy bohatého programu a tři týdny trvající přehlídku toho nejlepšího, co bonsajisté ze středu Evropy vypěstovali,“ zve k návštěvě zahrady Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. Výstava se koná pod čestnou záštitou „Bonsaje jsou obdivuhodná a krásná součást japonské kultury. Jsem rád, že se podařilo letos uspořádat již 14. ročník této výstavy, která má navíc bohatý doprovodný kulturní program. Botanická zahrada je výkladní skříní Prahy. Hlavní město Praha přispělo letos na provoz a investice Botanické zahrady částkou 126 milionů korun.“ uvedl Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy.

Velvyslanectví Japonska v České republice a ve spolupráci s Česko-japonskou společností.

Bonsajové umění napříč střední Evropou

Bonsaje v sobě spojují umění a přírodu. Pečlivě tvarované drobné stromy dokonale sladěné s ozdobnou miskou už po staletí vzbuzují obdiv i úžas. Letos se budou moci návštěvníci v Japonské zahradě kochat stovkou těch nejlepších rostlin od předních pěstitelů z Německa, Maďarska, Slovenska a nebudou chybět ani stromky od českých a moravských pěstitelů. „Jedním z hlavních vystavovatelů je samozřejmě trojská botanická zahrada. Sbírku, která tu existuje už více než 40 let, tvoří zejména čínské stromy překvapující často zajímavými a neobvyklými tvary. Nejcennější exponáty pocházejí z botanických zahrad v Pekingu a v Šanghaji. Tak obsáhlou a druhově i tvarově zajímavou kolekci čínských bonsají v České republice nikde jinde než v naší zahradě nenajdete,“ říká Miroslav Horský, kurátor sbírky bonsají Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Po celou dobu trvání výstavy bude možné si na místě zakoupit bonsaje, misky i odbornou literaturu. Chybět nebudou ani panely, které zájemce seznámí se základní typologií bonsají a jejich pěstováním, a komentované prohlídky výstavou. Praktické ukázky tvarování bonsají povede přední český demonstrátor Václav Novák, emeritní prezident České bonsajové asociace, dále český demonstrátor Libor Slatinka, člen České bonsajové asociace a demonstrátor Enrique Castano z Mexika, bonsajista žijící a tvořící v České republice.

Doprovodný víkendový program potěší milovníky japonské kultury

Výstavu po všechny tři víkendy doplní bohatý doprovodný program pro celou rodinu. Přijďte si zacvičit tai-či, vyzkoušet kaligrafii, složit origami a obdivovat umění japonského meče. O zábavu se postará představení Divadla kjógen. Chuťové buňky potěší nabídka japonských specialit z restaurace Miyabi a ujít si rozhodně nenechte ani tradiční čajový obřad, který vám přiblíží škola Urasenke. Podrobný program zájemci naleznou na www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.