Úspěšnou premiérou v sobotu 3. února vstoupila na repertoár Divadla Viola divadelní adaptace bestselleru Cyrila Gélyho s názvem Nobelovka. Hrdiny příběhu inspirovaného skutečnou událostí jsou dva špičkoví vědci, kteří učiní převratný objev, ale Nobelovu cenu dostane pouze jeden z nich. V hlavních rolích v režii Radovana Lipuse excelují Jan Šťastný a Apolena Veldová.
Nobelovka je brilantním duelem argumentů i emocí, který se odehrává v prosinci 1946. Německý chemik Otto Hahn přijíždí do Stockholmu převzít Nobelovu cenu za objev jaderného štěpení, na němž spolupracoval s Lise Meitner, rakouskou fyzičkou židovského původu. Ta jej těsně před ceremoniálem navštíví v hotelovém apartmá… Štěpení hlubokého vztahu, jako štěpení atomového jádra.
Divadlo Viola uvedlo Nobelovku jako první na světě – ještě před premiérou v domovské Francii. Podle slov režiséra Radovana Lipuse šlo o shodu okolností. Na základě podmínek z francouzské strany měla únorová premiéra ve Viole, v původním překladu Daniely Jobertové, následovat až po lednovém uvedení v Paříži. Jenže tento plán nakonec zhatilo onemocnění představitele hlavní role, kvůli kterému musel být termín pařížské premiéry posunut.
Reprízy hry Nobelovka jsou ve Viole na programu 14. února, 6. a 12. března. Prodej vstupenek v pokladně Divadla Viola (Národní 7, Praha 1) nebo online prostřednictvím webu Divadla Viola.
Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už řadu let dějištěm intimních setkávání diváků s
uměním. Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků. Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi – především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou každý měsíc novou výstavu.
Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, Jiří Langmajer, Jiří Dvořák, Marek Eben, Tereza Kostková, Klára Cibulková, Tomáš Pavelka a další, včetně členů mladší herecké generace, jako jsou Viktor Dvořák nebo Máša Málková.