Pondělí, 20 května
Shadow

Sugestivně raušální a brilantní Lenka Dusilová & Baromantika

Spread the love

V předvánočním čase se nabízí koncerty mnoha osobností lákající na skvělou atmosféru a nezapomenutelné zážitky a nejinak tomu bylo v případě zpěvačky Lenky Dusilové a kapely Baromantiky. Přijali jsme pozvání a koncert navštívili. Tvorbu Lenky jsme v podstatě znali jen z toho, co nám nabízejí komerční projekty a proto jsme se rozhodli pro rozšíření obzor. Lenka se intenzivně věnuje kreativní tvorbě s Baromantikou, kde rozvíjí svůj potenciál a vyjadřuje pocity a silné emoce prostřednictvím hudby i zpěvu. Před samotným začátkem koncertu v pražském  Paláci Akropolis atmosféra houstla a prostor se zaplnil k prasknutí. První tóny kláves prolétly vzduchem a návštěvníci netrpělivě očekávali příchod Lenky. Její postava se objevila ve tmě a pomaličku vystoupila houpavým pohybem ze stínu do záře reflektorů. Návštěvníky oslovila hudebním výrazem doplněným propracovanou barevnou projekcí na pozadí. Sugestivní hudba, pohybový projev Lenky, která se při skladbách dostávala až do stavu transu, akustika i elektronika, tribální beaty i dubstep, provázel posluchače celý večer a každý odcházející neznal jiná slova než: fantastické, brilantní, sugestivní, emotivní, raušální.

Názor redakce: pozoruhodný projekt, palec nahoru

Text a foto: Jiří Káš

Baromantika je pražská indie-pop kapela založená Lenkou Dusilovou a hudebních person Beatou Hlavenkovou, Viliamem Bérešem, Patrickem Karpentskim a Martinem Novákem. Supergroup autorských osobností tak mluví vlastním hudebním jazykem, který se pohybuje ve vřelých i chladných akusticko-elektronických krajinách. Vášeň a impulsívnost Lenky, která často v ponoru do písně jakoby nevnímá okolní svět, jedinečně vyvažuje sofistikovaná, často kolektivně utvářená hudba.

 

Pohled z druhé strany popisuje: Pavlína Řeháčková

———————————————————————-

Předkoncertní atmosféra: S přibývajícím časem začal růst počet nadšených účastníků, nedočkavých na koncert. Aby si zajistili dobré místo, nejlépe co nejblíže k pódiu, klidně si hodinu čekali venku anebo uvnitř. U šaten to vypadalo, jako by se rozdávali CD skupiny zdarma nebo jako pole plné kukuřice. Těsně před vpuštěním do místnosti, kde se měl koncert odehrávat, začal vzduch houstnout. Čas ubíhal pomalu a všichni napjatě čekali, kdy se začne něco dít. Po dlouhém stání v davu, ve kterém si každý připadal jako jedna ze sirek v přeplněné krabičce, se otevřely dveře, lidé vcházeli a zabírali si ta nejlepší místa, aby viděli, dopíjeli své drinky nebo piva a čekali, až se rozezní hudba a začne koncert.

Koncert: A najednou – je to tady! V sále se začali šířit tóny a dav fanoušků začal bystřit. Lenka svůj koncert začala písní, kterou ani já sama neznám. Pak se začali hrát písně z nových i starších alb a zábava pokračovala ještě další dvě a půl hodiny. Píseň střídala píseň, jedna lepší než druhá. Nadšení posluchači zpívali a do toho všeho ještě stíhali fotit a natáčet. I přes Lenčin hlasový hendicap, byla atmosféra nepopsatelná a nezapomenutelná.

Na závěr: Lenka přidala ještě dva songy a rozloučila se tím tak s hledištěm, plným nadšených diváků, kde jedním z diváků byla její maminka, která jí přišla podpořit na tento koncert. Po skončení koncertu měli někteří fanoušci štěstí se osobně setkat, vyfotit se s ní anebo jí požádat o autogram, který vřele udělila i s věnováním.

Celkový dojem: 19. 12. 2016 se mě a dalším lidem v pražském Paláci Akropolis, stal krásný předvánoční zážitek. Hlavní vystupující byla známá a úžasná zpěvačka Lenka Dusilová. Tato výjimečná osobnost, vnesla mnoha zúčastněným v publiku do srdcí vlnu krásného pocitu z nádherných písní, které občas některé z nás dojaly k slzám. A to i přes její hlasovou indispozici.