Pátek, 21 června
Shadow

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – nebezpečně krásné

Spread the love

Vánoce jsou za dveřmi, zapálili jsme první svíčku na adventním věnci, a tak je na čase připomenout si, že k tomuto období tradičně patří řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. Vánoční atmosféru dokresluje i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku či vánoční kaktus. Před některými rostlinami bychom se ale měli mít na pozoru, jsou totiž jedovaté. Víte, které to jsou? A proč vlastně určité rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? Odpovědi na zvídavé otázky a k tomu inspirativní tipy a doporučení nabízejí odborníci z Botanické zahrady hl. m. Prahy.


„Vánoce bez rostlinných symbolů, voňavého jehličnatého stromku a krásných květin si asi ani nedokážeme představit. Rostliny doprovázejí Vánoce už od nepaměti a i za našich babiček se domovy zdobily nejen větvičkami třešní – barborkami a jmelím z domácích zdrojů, ale zahradníci pěstovali a na trzích prodávali před Vánoci i řadu tropických rostlin, jako jsou vánoční hvězdy, vánoční kaktusy, nebo dokonce malé palmy a cykasy. Měli bychom však mít na paměti, že některé tyto rostliny patří mezi jedovaté, a podle
toho bychom s nimi měli i zacházet,“ upozorňuje Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.


Rostlinné Vánoce z českého venkova Barborky jste před Vánoci nalezli snad ve všech venkovských chalupách. Jedná se o starý lidový, původně pohanský zvyk, kdy si hospodyňky čtyři týdny před Vánoci na svátek sv. Barbory nařezaly větvičky třešní nebo višní, aby jim do Vánoc vykvetly. Rozkvetlé barborky mají symbolizovat zimní slunovrat nebo také příchod nového světla v podobě Ježíše Krista. Barborka je ale též rostlina z čeledi brukvovitých, která je zasvěcená sv. Barboře a v zimě tvoří křehké listové růžice.

Z nich se v minulosti připravoval salát, špenát a hospodyně je přidávaly do adventních a vánočních jídel. O adventu se sbíraly i další byliny, například potočnice nebo ptačinec, a také houby, kterými si lidé zpestřovali svůj zimní jídelníček. Hospodyňky se však vydávaly i na trh, kde zahradníci prodávali přirychlené konvalinky, narcisy, tulipány, zlatice a břízy, které si spojujeme spíše s obdobím jara, a zdobily jimi domácnosti o Vánocích.