Pátek, 21 června
Shadow

Poezie ožívá ve stylu Šacho-tvorných vraníků

Spread the love
Herečka, zpěvačka a básnířka Jitka Osička pokřtila svou již druhou básnickou sbírku Šacho-tvorní vraníci, kterou vydala v nakladatelství MaHa. Jitka Osička vytvořila s malířem Jaroslavem Klátem dílo, které je označováno jako „filozofické básnění s jinotaji“. Slavnostní křest proběhl 21. ledna 2019 v pražském Divadle Na Prádle.
Celým večerem provázel moderátor Filip Vlček, který večer otevřel improvizovaným básněním na téma vraníci. Poté zahrála a zazpívala na mandolínu Eliška Eliana Bröcklová autorskou píseň Horizontálně-vertikální. Hereckou etudou a čtením básní zazářil zkušený herec Jan Szymik.
Autorka prostřednictvím Pohybových obrazů ztvárnila titulní stranu sbírky – dámu a šachovnici a přednesla průvodní báseň PROSTUP. Následoval samotný křest, kdy roli kmotrů na sebe vzali ředitel SOŠ multimediální Jiří Smejkal, zpěvačka Eliška Bröcklová a divadelní režisér Jaromír Janeček. Hostem večera se stal Felix Slováček, který zahrál na saxofon. Hudební program pak obohatila kapela ArnoSto Snoo, která hrála v rytmu rock’n’rollu.
„Poezie má své místo, nejen ve světě hledajících, ale oslavuje plnost života a jeho rozmanitost nejen v kráse lidského těla. Zcela jasné znaky pak čtenář může najít i v ilustracích a obrazech Jaroslava Kláta.“ Komentovala Jitka Osička.
Foyer Divadla Na Prádle doslova praskalo ve švech. Mezi hosty patřili např. ředitel Galerie MIRO – Miro Smolák, dramatik a scénárista Miroslav Oupic, jednatel European Institute Vladislav Stanko, malíř džungle Otto Placht a další.