Sobota, 18 května
Shadow

Ondřej Vetchý a Tereza Voříšková vychovávali malého Zdeňka Svěráka

Spread the love
Ve čtvrtek vstoupil oficiálně nový český film Jana Svěráka dle námětu Zdeňka Svěráka s názvem Po strništi bos. Je to lyrický film o dětství a hrdinství v každém z nás, a opírá se o zážitky z dětství Zdeňka Svěráka, které zažil v době Protektorátu. Film Po strništi bos uzavírá tematickou tetralogii tvorby otce a syna Svěrákových – tetralogii o jedné generaci. „Když ty čtyři filmy (Obecná škola, Kolja, Vratné lahve a Po strništi bos) dáte za sebe, tak můžete na pozadí osudů jednoho hrdiny pozorovat velkou část naší historie ve dvacátém století,“ vysvětlil režisér Jan Svěrák.
V hlavní roli malého Zdeňka Svěráka ve filmu pod jménem Eda Souček se představil malý herec Alois Grec. Rolí rodičů dětského hrdiny Edy, se zhostili Tereza Voříšková a Ondřej Vetchý.
Na slavnostní premiéře filmu, která proběhla o den dříve v pražských kinech Lucerna a Světozor, jsme mohli potkat i velikou filmovou delegaci vedenou režisérem Janem Svěrákem a autorem námětu Zdeňkem Svěrákem, ve které byli i herci hlavních dospělých rolí Tereza Voříšková a Ondřej Vetchý a také rolí vedlejších např. Jan Tříska (děda), Viera Pavlíková (babička), Hynek Čermák (strejda), Petra Špalková (teta), Oldřich Kaiser (strýc Vlk), Zuzana Stivínová (Vlkova žena), Petr Brukner (Chrást) a všichni dětští herci včetně Aloise Grece.
Na slavnostní premiéru filmu dorazili i další známí hosté mezi nimiž byli i Jiří Bartoška, Barbora Fišerová, Zuska Velichová, Bořivoj Penc, Denisa Pfauserová, Jan Hřebejk, Alice Nelis, Tomáš Klus, Karel Šíp, Jaroslav Uhlíř a Martina Kociánová.