Čtvrtek, 10 října
Shadow

Novinky v medicíně: unikátní léčba srdce, nové lasery i touha po větším pozadí

Spread the love

Podle indexu zdravotní péče respektované instituce Euro Health Consumer Powerhouse se Česká republika v letošním roce umístila na 14. příčce. Ze sousedních zemí má lepší zdravotní péči jen Německo. K dlouhodobé kvalitě zdejší zdravotní péče přispívají také inovativní metody, které čeští lékaři často poskytují jako jedni z mála v Evropě.


OČNÍ CHIRURGIE ZASE O KROK DÁL
Oční chirurgie patří vůbec k nejrychleji se rozvíjejícím medicínským oborům, ta česká platí za světovou špičku. Řada zákroků se právě v tuzemsku provedla vůbec poprvé na světě. Čeští lékaři očekávají, že i rok 2024 přinese řadu novinek. „Nejnovější inovací oční chirurgie je úprava dioptrií umělé nitrooční čočky uvnitř lidského oka. Laserem je možné umělé čočce v oku změnit dioptrie nebo dokonce ednoohniskovou umělou čočku v oku změnit na takzvané multifokální, aby člověk nepotřeboval žádné brýle ani do dálky, ani na čtení. První takovéto operace na světě proběhly v České republice na naší klinice. Česká oftalmologická pracoviště pracují s nejmodernějšími lasery, které byly teprve nedávno vyvinuty a schváleny do klinické praxe.

Česko tak patří mezi první země světa, kde těmito lasery začali být léčeni pacienti. Mezi ně patří například VisuMax 800 od firmy Zeiss a Atos od společnosti Schwind. Laser VisuMax 800 by měl být v roce 2024 navíc schválen pro použití pro operace hyperopie neboli dalekozrakosti metodou Relex Smile. Těchto
zákroků bylo na naší klinice provedeno v rámci klinické studie nejvíce na světě,“ řekl Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini.

Rozvoj zdravotnictví ale brzdí složitá legislativa. „Aktuálním tématem oční medicíny je rovněž léčba presbyopie neboli vetchozrakosti, která je lidově nazývána také „nemoc dlouhých rukou”, protože pacienti musí čtený text dávat co nejdále od očí. První operace vetchozrakosti na světě metodou Relex Smile byla v letošním roce provedena na naší klinice. Na její uvedení do praxe si však budeme muset počkat asi pět let. Schvalování nových lékařských zákroků je totiž díky nové evropské legislativě tak dlouhé, komplikované a drahé, že výrazně zpožďuje zavádění nových operací do praxe,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.


NADĚJE PRO KARDIAKY
Česko patří také mezi inovátory v oblasti kardiologie a čeští pacienti se příští rok dočkají unikátní terapie. Ischemická choroba srdeční, globálně nejčastější příčina úmrtí, naléhavě potřebuje revoluční léčbu. Tu vidí odborníci v Cardiac Shock Wave Therapy (CSWT), která může zmírnit symptomy závažné nemoci a zlepšit kvalitu života pacientů. Technologie kardio fokusované rázové vlny pro tuto terapii existuje v Evropě zatím jen v pár kusech. V Česku je prozatím jediný přístroj. „První a jediný přístroj v Česku máme na naší klinice. Jde o podstatně silnější a větší přístroj než dosud známé radiální a fokusované rázové vlny využívané k rehabilitaci a urychlení hojení. CSWT


je neinvazivní, bezpečná a bezbolestná terapie využívající technologii nízkoenergetické kardio fokusované rázové vlny, která dokáže stimulovat růst a tvorbu nových cév ve špatně zásobeném srdečním svalu. Tím ve svém důsledku může zabránit vzniku infarktu,“ představil novinku ředitel FYZIOkliniky Zdeněk Bílek.
V Německu, Švýcarsku nebo Japonsku je CSWT už zavedenou metodou v boji proti ischemické
chorobě srdeční. Čeští pacienti budou mít tuto možnost léčby k dispozici poprvé od nového roku.
„Terapie je vhodná pro pacienty s diagnostikovanou ischemickou chorobou srdeční, zejména ty s
přítomností anginy pectoris a sníženým průtokem krve koronárními arteriemi. Je účinná po
operaci bypassu, urychluje hojení operovaných cév a je vhodná i pro pacienty s prvním stupněm
anginy pectoris, kteří chtějí předejít infarktu myokardu. Aplikace rázové vlny je cílená přesně na
ischemické oblasti srdce, kde podporuje tvorbu nových kapilár, zlepšujících cirkulaci a
metabolismus. Po tříměsíční terapii, která zahrnuje tři léčebné cykly po čtyřech týdnech (první
týden proběhnou tři aplikace a následují tři týdny ‚odpočinku‘), dochází k trvalé obnově cévního
systému. Přístroj pro terapii CSWT uvedeme do praxe od roku 2024, už nyní máme desítky
zájemců o kardio ošetření,“ popsal Zdeněk Bílek.


TRENDY V PLASTICKÉ CHIRURGII
V zahraniční konkurenci si obstojně vede i česká estetická medicína. V Československu coby první
zemi na světě byla plastická chirurgie v roce 1939 uznána jako samostatný medicínský obor.
Československá plastická chirurgie se tak dostala na špičkovou úroveň o generaci dříve než ve
většině rozvinutých zemí. A svůj vysoký standard drží dodnes i díky inovativním zákrokům. Mezi
trendy pro rok 2024 bude mimo jiné i zvětšování pozadí. „Kulaté, pevné pozadí se stává symbolem přitažlivosti dnešní doby a tento trend se dostává i do Česka. Tvar a velikost hýždí lze do jisté míry tvarovat usilovným cvičením. Důležitým faktorem je však i genetická dispozice, kterou ovlivnit nelze. Stejně jako je tomu u prsou, k augmentaci hýždí slouží silikonové implantáty. Ty se od sebe liší velikostí i tvarem tak, aby výsledný efekt odpovídal přání klienta.

 Na klinice nabízíme novou, efektivnější techniku. Jejím primárním benefitem je umístění implantátu
kompletně pod sval ze dvou krátkých řezů. To zajistí, že ani při aktivním stylu života nehrozí deformace tvaru, vysunutí implantátu výše nebo naopak jeho pokles,“ popsal Petros Christodoulou, plastický chirurg kliniky Medicom Clinic, největšího soukromého pracoviště plastické a estetické medicíny v České republice.