Pátek, 14 června
Shadow

Nejlepším českým filmem roku 2023 je Přišla v noci. Ceny filmové kritiky mají i Karel Roden nebo Alice Nellis

Spread the love

Hororově laděná komedie Přišla v noci získala tři Ceny české filmové kritiky, a to včetně sošky pro nejlepší film. Rodinný animovaný snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo dostal dvě sošky. Oceněno bylo celkem sedm filmů.


V sobotu 3. února 2024 v pražském Divadle Archa v přímém přenosu České televize byly oznámeni vítězové a vítězky Cen české filmové kritiky za rok 2023. Večer moderoval Petr Marek, filmový režisér, divadelní i rozhlasový herec a hudebník.


Hlasující členové a členky Sdružení české filmové kritiky ocenili celkem sedm děl, hlavním vítězem se stal snímek Přišla v noci. Vypráví o svérázné šedesátnici Valerii, která vtrhne do života svého syna a jeho přítelkyně. Trojnásobně vyznamenaný film režírovali Tomáš Pavlíček, držitel Ceny české filmové kritiky za scénář filmu Chata na prodej, a debutující Jan Vejnar. Hororově stylizovaná komedie vznikla v nízkorozpočtových podmínkách a čeští kritici a kritičky výsledek odměnili za režii, film a za herecký výkon Simony Pekové v roli Valerie. Nejlepší scénář měla v roce 2023 Němá tajemství. Drama s kriminální zápletkou o ženách kolem jednoho muže napsala Alice Nellis. Dvojnásobně byl vyznamenaný loutkový snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Příběh o Tondovi, jehož tělo svítí, jeho rodičích a
kamarádce Slávce, která se přistěhuje do podivuhodného domu, režíroval Filip Pošivač. Ten je díky výtvarnému řešení snímku letošním držitelem ceny za audiovizuální počin a stal se i objevem roku.


Karel Roden získal cenu pro nejlepší herecký výkon za roli právníka a exekutora, jehož matka bojuje ve filmu Tancuj Matyldo s Alzheimerovou chorobou. Cenu české filmové kritiky v minulosti dostal už v roce 2018 díky filmu Masaryk, nominován byl dříve také za Rodinný film a Křižáčka.


Světloplachost Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka je nejlepším dokumentem. Slovenští tvůrci ji natočili v české koprodukci v charkovském metru během ruské invaze, zaměřili se na dětské protagonisty a protagonistky, a stvořili osobitý svět, ve kterém se ohrožení potkává s křehkostí a fantazií. Krátkým filmem roku se stala Electra Darii
Kashcheevy. Mnohovrstevnatý půlhodinový snímek je variací na příběh antické Electry a Elektřina komplexu. Tvůrkyně, oceněná filmovou kritikou už za film Dcera, kombinuje pixilaci, tedy animaci živých i neživých objektů, s hranými záběry a dalšími inovativními řešeními.

Minisérie #annaismissing, kterou vytvořili Pavel Soukup a Lucie Kryzová, zvítězila v kategorii Mimo kino. Ta je každoročně věnovaná dílům neuvedeným primárně v kinodistribuci. Hlavním tématem série, premiérované na platformě Voyo a navazující na úspěšnou minisérii martyisdead, je online kultura a její rizika.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení české filmové kritiky za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury. Dalšími partnery jsou Divadlo Archa, Champagneria a mowshe. Výsledky hlasování a jednotlivých kritiků a kritiček jsou veřejně dostupné na webu www.filmovakritika.cz.

Ceny české filmové kritiky 2023 – kompletní přehled

Nejlepší film Přišla v noci – Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Šimon Dvořáček

Nejlepší dokument
Světloplachost – Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík

Nejlepší režie
Přišla v noci – Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček

Nejlepší scénář
Němá tajemství – Alice Nellis

Nejlepší herec
Tancuj Matyldo – Karel Roden

Nejlepší herečka
Přišla v noci – Simona Peková

Audiovizuální počin
Tonda, Slávka a kouzelné světlo, výtvarné řešení – Filip Pošivač

Cena innogy pro objev roku
Filip Pošivač – Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Mimo kino annaismissing – Pavel Soukup, Lucie Kryzová

Nejlepší krátký film
Electra – Daria Kashcheeva