Pátek, 21 června
Shadow

MOBI POZNÁVÁ SVĚT

Spread the love

Dvouměsíční samička gorily nížinné Mobi v Zoo Praha se živě zajímá o své okolí. V posledních dnech k tomu přispěla lepší fixace hlavy, a tak už gorilí kojenec cíleně reaguje na všelijaké podněty. Stále více se rozhlíží, zatímco ji matka Duni vozí na hřbetě nebo ji zvedá do výšky a protahuje tak malé gorilce břicho i končetiny.


„S trochou nadsázky se dá říct, že Mobi už začala vyhlížet svou sestru či bratra, jejíž nebo jehož narození očekáváme už příští měsíc,“ říká vrchní chovatel primátů Martin Vojáček. Druhé letošní mládě v Rezervaci Dja se narodí zkušené samici Kijivu. Co však chovatelům dělá radost nyní, je právě nadále perfektní péče prvorodičky Duni o malou Mobi. „Na Duni je zkrátka vidět, že její matka Moja ji na vlastní mateřský život připravila bezvadně. Třeba když Duni malou Mobi zvedá nohama nahoru a dolů, tak neumíme poznat, kterou z nich to baví víc.“ Pro desetiletou Duni je navíc první mládě vstupenkou na vyšší příčky hierarchického žebříčku tlupy. Ačkoli si Duni stále hraje s bezmála osmiletým
samečkem Ajabuem, který o malou Mobi projevuje ze skupiny největší zájem, současně se vymezuje dominantněji vůči ostatním samicím, zejména Shindě. „Shinda je nejdominantnější samicí a v hierarchii skupiny je tak hned pod vůdčím samcem Kisumem. Duni ji ale najednou přestává uhýbat a třeba v nedávném sporu o hnízdo na spaní se jí dokonce postavila. Duni je velmi chytrá a ví, že jakožto současná oblíbenkyně Kisuma si může takové troufalé experimenty dovolit,“ vysvětluje Vojáček s tím, že přirozená role Kisuma je takové situace s klidem vyřešit.


Malá Mobi, což v překladu z kamerunského dialektu badjoué znamená „dědička“ či „pokračovatelka“, se narodila 2. ledna a dnes je jí tedy přesně deset týdnů. Batolit se kolem své matky začne ve věku zhruba čtyř měsíců a první pevnou stravu, nejspíš zeleninu, začne ochutnávat ve věku asi devíti měsíců, tedy na podzim. V té době už bude na světě – pokud se vše zdaří – i zmíněné mládě Kijivu a návštěvníci Zoo Praha tak budou moci vůbec poprvé v historii pozorovat dvě malá gorilí mláďata najednou.