Pondělí, 20 května
Shadow

Legendy se přesouvají z Bohnic do Holešovic

Spread the love
Již příští pátek se otvírají brány ojedinělé automobilové slavnosti LEGENDY, která tímto vstoupí do svého 5. jubilejního ročníku. Tento ročník bude velmi výjimečný nejen svým tematickým zaměřením, ale především přesunem této tradiční akce z areálu Psychiatrické léčebny Bohnice blíže do centra a to do celého areálu Výstaviště Praha v Holešovicích, kde bude až do 10. června 2018. Kvalitativní posun bude poté představovat mimo jiné i prodloužení doby konání této slavnosti a také rozšířený atraktivní program pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Hlavním tématem letošní automobilové slavnosti LEGENDY je oslava 100 let Československé republiky. Na prvním nádvoří areálu Výstaviště Praha před Průmyslovým palácem budou návštěvníci provedeni největší ucelenou přehlídkou unikátních historických automobilů a motocyklů.

Na své si však přijdou také milovníci nákladních vozů a autobusů. Díky majitelům zajímavých sbírek bude možné spatřit mimo jiné legendární historické nákladní vozy Tatra, které vyjely v uplynulém století z výrobního závodu této značky v Kopřivnici. Svojí kvalitou, odolností a zcela ojedinělými jízdními vlastnostmi pak šířily slávu této značky v desítkách zemí světa. Mezi těmito exponáty bude i Tatra 111.

Pamětníci mohou na slavnosti LEGENDY také zavzpomínat na doby, kdy československé silnice zdobily autobusy značky Škoda 706 RTO, které byly vyráběny v kooperaci podniků LIAZ a Karosa mezi lety 1958 a 1972. K vidění však bude i jejich nástupce, moderní autobus řady Š, rovněž vyráběný v podniku Karosa Vysoké Mýto od roku 1961. Mezi historickými vozy značky ŠKODA nebudou chybět příkladně modely 1000 MBX nebo populární kabriolet Felicia, který vloni oslavil kulaté 60. narozeniny.

Celkově by expozice věnovaná počátkům motorismu v naší zemi měla představit až 100 významných exponátů pod širým nebem, které budou historickým průřezem jednotlivých dekád celého století, tedy od roku 1918 až po 90. léta, a to vše na celkové ploše cca 10 000 m² prvního nádvoří Výstaviště Praha.

Návštěvníci se budou moci seznámit s významnými domácími automobilovými značkami, jakými byly příkladně Laurin&Klement, Praga, Wikov, Tatra a Škoda. Rozsáhlé expozici by měly dát edukativní charakter také velkoplošné vizuály, na kterých budou připomenuty největší osobnosti z řad českých průmyslníků z oboru automobilismu. Zajímavostí bude rovněž výstava vozů, které se v tehdejší Československu distribuovali přes prodejní síť Tuzex. Historické automobily a motocykly uplynulého století však bude možno vidět i dalších rozsáhlých pavilonech automobilové slavnosti LEGENDY 2018.

Součástí letošního ročníku slavnosti LEGENDY bude rovněž uvedení zajímavé knižní publikace Davida Minaříka s názvem VOLANT – Láska na celý život, která se formou autobiografie věnuje bohaté závodní historii automobilového závodníka Zdeňka Halady. Knihu bude možné na slavnosti nejen zakoupit, ale také si ji nechat od této legendy motorsportu 60. – 70. let osobně v rámci autogramiády podepsat.