Neděle, 16 června
Shadow

Karel Gott a No Name ve společném duetu

Spread the love

Karel Gott a No Name představují společný duet s názvem Kto Dokáže, která je poctou člověku – evoluční a tvořivé bytosti, předcházel velmi zajímavý příběh, což v dnešní uspěchané době, kdy se skladby berou spíše jako produkt, není běžné. Původně totiž skladba vznikla u příležitosti oslav 90. výročí rádiového vysílání na Slovensku. Složil ji Igor Timko a poprvé byla představena v roce 2016.

K prvnímu setkání mezi kapelou a několikanásobným Zlatým a Českým slavíkem došlo v rámci oslav Mistrových narozenin v pražské O2 aréně, kdy mu No Name jako kolegové z branže blahopřáli slovenskou verzí skladby Včelka Mája. Přestože Karla Gotta skladba zaujala, jejich cesty se od té doby zkřížily jen sporadicky.
K osudovému setkání došlo až v roce 2014 při předávání cen Nočního proudu Českého rozhlasu. Karel Gott tenkrát kapelu No Name přátelsky pokáral, že mu ještě, na rozdíl od jiných kolegů z branže, nenapsali skladbu a že by rád ve svém bohatém repertoáru nějakou měl. Toho večera si přislíbili, že pokud vznikne skladba, která bude adekvátní spojení Karla Gotta a No Name, tak ji spolu nahrají a nazpívají.

Po dvou letech se česko-slovenské umělecké cesty No Name a Karla Gotta opět protnuly a to v rámci vystoupení na akci „Český mejdan rádia Impuls“. No Name dodrželi své slovo, Karlu Gottovi představili skladbu Kto Dokáže a události poté nabraly rychlý spád.

Igor Timko: Maestro po jej vypočutí povedal, “Chci v tom zpívat! A keď Karel Gott povie: chci v tom zpívat, je jasné, že sa ide do štúdia.”
Karel Gott k tomu dodává: „A taky se šlo. Říkal jsem si, tohle nesmíš propásnout a nechat si ujít spolupráci s No Name. Kdy jindy se ti podobná příležitost ještě naskytne …“
Duet Kto Dokáže je jedinečný svojí realizací, protože se natáčel po celém území bývalého Československa. Hudební složka byla nahrána v Bratislavě Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu, zpěv byl natočen v Praze a výsledný mix vznikl v Košicích.