Pátek, 14 června
Shadow

Joyciline Jepkosgei: necelý rok v Evropě vedl ke čtyřem světovým rekordům

Spread the love

Trvalo to jen něco přes 10 měsíců, než třiadvacetiletá Joyciline Jepkosgei vyrostla z pozice neznámé keňské atletky až ke čtyřem světovým rekordům na Sportisimo 1/2Maratonu Praha. První žena atletické historie, která na půlmaratonu prolomila hranici 65 minut je perfektním příkladem toho, čeho se tým RunCzech Racing snaží dosáhnout, a to nejen talentem, ale také důvěrou a profesionálním přístupem.

Joyciline objevil tým Ikaika Sports v roce 2016, a právě tehdy se stala součástí RunCzech Racing týmu a adidas Marathon Athlete Developed Project. „Byla jsem velmi mladá. Nevěděla jsem, jak běhat bez manažera a bez tréninkového vybavení. Právě podpora z RunCzech Racing týmu a mého manažera mi pomohla se dostat tam, kde jsem dnes. Vytvoření čtyř světových rekordů není jen má práce, ale je to výsledek dřiny celého týmu,“ říká Jepkosgei, jejíž světové rekordy ze Sportisimo 1/2Maratonu Praha na 10, 15 a 20 kilometrů a na půlmaraton nyní procházejí ratifikací.

Díky neustálému vylepšování svých výsledků nejen během tréninků, ale i během závodů přímo v domovské Keni, dostala Joyciline šanci zúčastnit se prvního mezinárodního závodu, kterým byl Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary 2016. Keňská atletka na něm předčila všechna očekávání nejen vítězstvím, ale také stanovením nového rekordu závodu a také svého nového osobního maxima v hodnotě 1:09:07. „Byla to moje první cesta do Evropy. Lidé v České republice byli moc milí a přátelští, takže jsem musela běžet dobře,“ usmívá se Jepkosgei při vzpomínce na svůj první mezinárodní závod.

Aniž by přestala trénovat, Joyciline pokračovala v závodění během letní sezóny 2016. Na africkém mistrovství coby součást keňského týmu získala bronzovou medaili na trati 10 000 metrů, když nestačila pouze na dvě krajanky a zlepšila si osobní rekord na 31:28.28.

Do České republiky se vrátila v září 2016 na Birell Grand Prix Praha. Už tehdy si vyzkoušela, jaké je to běžet v tempu na hranici světového rekordu, kdy první kilometry následovala krajanku Violah Jepchumba. Ta vyhrála závod na 10 km s časem 30:24 a k překonání světového maxima jí chyběly pouhé tři vteřiny. Joyciline doběhla druhá a vylepšila si svůj osobní rekord na 31:08.

Začátkem roku 2017 se Jepkosgei ukázala ve skvělém světle na půlmaratonu v Rás al-Chajma, kde Peres Jepchirchir překonala světový půlmaratonský rekord o tři vteřiny. Joyciline se dokázala držet jejího tempa až do 15. kilometru a doběhla na třetím místě. Tímto výkonem si vylepšila svůj osobní rekord o necelé tři minuty na čas 1:06:08 a stala se sedmou nejrychlejší půlmaratonkyní historie.

A o necelé tři měsíce později se stala tou vůbec nejlepší! Joyciline je první ženou, která překonala hranici 65 minut a vylepšila tím světový půlmaratonský rekord. „Můj trénink po půlmaratonu ve Spojených arabských emirátech probíhal dobře. I můj trenér, Nicholas Koech, mi řekl, že překonám hranici 65 minut, ale já jsem mu nevěřila. Stále tomu nemohu uvěřit, ale zvládla jsem to,“ směje se Jepkosgei.

Bojujte každý den a jednou zvítězíte.“

Joyciline Jepkosgei, Praha, 1. dubna 2017

Světová rekordmanka sdílí své emoce na videu zde.