Sobota, 18 května
Shadow

Josef Dvořák se vrátil do Branického divadla

Spread the love
Do znovuotevřeného Branického divadla se vrací kultovní divadelní soubory a divadelní hry, které byly na repertoáru před jeho rekonstrukcí. A tak se vlastně domů vrací i kultovní hra Divadelní společnosti Josefa Dvořáka „S Pydlou v zádech“.
Premiéra této hry proběhla v Mariánských Lázních pod hlavičkou Divadla Semafor 4. června 1981 a hra se dočkala téměř 500 repríz. Tehdy po boku Josefa Dvořáka zářily herečky Jana Paulová, Ludmila Zábršová-Molínová, či herci Karel Effa a Rostislav Kuba. Hra byla natolik oblíbená a úspěšná, že z ní natočila záznam v roce 1985 také Československá televize.
V roce 2009 se představení S Pydlou v zádech po mnoha letech vrátilo na divadelní prkna s novým obsazením, ve kterém hru diváci mohou vidět dodnes. Janu Paulovou, která v minulosti ztvárnila královnu, vystřídala Markéta Hrubešová, v roli mladého krále můžete vidět Rostislava Trtíka, jako komorníka Karla Gulta a jako učitelku Dagmar Schlerovou. Ačkoliv se obsazení změnilo, spokojení diváci vyprodaných divadel po celé republice však zůstávají dodnes.
Hlubokou zápletku netřeba očekávat, hra je spíše oddechovou, uvolněnou komedií, která více než na kostýmech staví na dialozích. Místy můžou diváci očekávat dokonce pěvecká vystoupení dvou hlavních rolí. Na první pohled jednoduché a tak trochu prvoplánové vtipy často s mírnou satirou narážejí na společenské a morální hodnoty doby, ve které hra vznikla. Tato hra se tedy zalíbí především těm, kteří zmíněnou dobu zažili.
Josef Dvořák v hlavní roli představuje vojáka, který se stane (vlastně spíše omylem) generálem, což prožívá s náležitou hrdostí. Intelektem je to ale stále vesničan se selským rozumem, a protože nechápe intriky a zápletky dějící se okolo něj, sám se nedopatřením stane jejich součástí a chtě nechtě se jich musí účastnit. Zálusk má na něj královna (Markéta Hrubešová), kterou vojáci nesmírně přitahují, což mu dává okatě najevo. On však touží po jediném – nalézt Pydlu, svého kamaráda z války.
Celá země je zpustošená válkou a téměř nikdo (kromě našich postav) nepřežil. Na scénu se dostane královnin syn (Rostislav Trtík). Královna chce před ním utajit skutečný stav celé země, a tak se společně s ostatními domluví, že budou předstírat, jako by v zemi bylo vše při starém. Zde se Josef Dvořák dostává ke své druhé roli – představuje královského holiče a chystá se mladého krále oholit. Scény doplňuje ještě královnin sluha (Karel Gult) a vychovatelka mladého krále (Dagmar Schlehrová). Jak se celá situace nakonec vyvrbí, to nechci prozrazovat, jisté však je, že o zábavu nebude nouze.
Mistrovství této hry je založeno i na výtečné komunikaci Josefa Dvořáka s diváky, díky níž není žádná repríza shodná. V Branickém divadle proběhly již dvě plně vyprodané reprízy, kdy diváci odcházeli nadšení. A tak i vy přijměte pozvání na další reprízy této báječné hry, kdy nejbližší je na programu divadla 21. 3. 2017.


Foto: Petr Bureš a Markéta Kobrsková