Jarní prázdniny představují pro zloděje lákavou pozvánku do prázdných bytů a domů. Využívají skutečnosti, že rodiny hromadně odjíždějí, nejčastěji na hory. Navíc mají díky rozdělení prázdnin pro jednotlivá města i části Prahy přesně lokalizovaná místa, kde budou byty opuštěné. „Jen během loňských jarních prázdnin zloději způsobili vloupáním škody za téměř 200 milionů korun,“ prozrazuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti Next a dodává: „V tomto období bylo nahlášeno na 4982 krádeží vloupáním a nejčastěji je měli na svědomí recidivisté a mladiství. Poměrně často také lidé zlodějům sami nahrávají svým chováním, kdy mají byty a domy špatně zabezpečené, nezamykají a jsou nevšímaví k tomu, co se kolem nich děje.“
Zloději jsou drzí a nenápadní
Drzost a sebevědomí zlodějů zaměřených na byty a domy stále roste. Využívají čím dál chytřejší metody a nedají se odradit ani přítomností obyvatel v domech či bytech. Velkou hrozbu představují panelové domy, které zlodějům poskytují anonymitu, celkově jim vloupání do většiny nemovitostí usnadňuje také nevšímavost sousedů. „Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že je zloděj snadno překoná. U starších dveří vám nepomůže ani dílčí výměna vložky za kvalitnější. Zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejném standardu jako dveře samotné,“ varuje Ivan Pavlíček, Next.
Fenomén sociálních sítí, hrozbou jsou dětské profily
Nebezpečí vloupání navíc zvyšuje také využívání sociálních sítí. „Větší opatrnosti je třeba zejména u dětí, které často zveřejňují statusy s lokalizací místa. Zloděj se tak snadno dozví nejen, že je byt během jarních prázdnin opuštěný, ale podle předchozích příspěvků i místo bydliště. Problém vzniká především u nezamčených profilů, zejména na Instagramu, kde se k příspěvkům podle klíčových hashtagů dostane každý,“ uzavírá odborník