Pondělí, 22 července
Shadow

Jana Plodková a Jakub Žáček uvedou Ceny české filmové kritiky

Spread the love

V sobotu 28. ledna 2017 udělí česká filmová kritika ceny nejlepším filmům za rok 2016. Slavnostní večer v Divadle Archa budou moderovat herci Jana Plodková a Jakub Žáček a v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Herečka Jana Plodková, známá například z rolí ve filmech Protektor, Rozkoš nebo My 2, se už s kolegou Jakubem Žáčkem sešla na natáčení filmu Ztraceni v Mnichově nebo seriálu Kosmo. Teď si spolupráci zopakují – čeká je společné moderování slavnostního večera Cen české filmové kritiky. „Doufám, že to bude trefné, přesné i zábavné a spolu s Jakubem do slavnostního večera vneseme nekritický pohled do světa filmu,” říká Jana Plodková. Právě film Ztraceni v Mnichově, ve kterém se oba moderátoři objevili, získal vloni od filmových novinářů ocenění za nejlepší scénář, režii i film.

Ceny kritici udělí v 9 kategoriích. Nově totiž přibude kategorie nazvaná Mimo kino. „Chceme tak upozornit na počiny mimo klasickou kinodistribuci, které vznikají pro televizi, internet či galerie a dělají českou audiovizuální kulturu rozmanitější, ale zároveň bývají méně vidět,“ říká za organizační výbor Cen české filmové kritiky filmová redaktorka týdeníku Respekt a šéfredaktorka Cinepuru Jindřiška Bláhová.

Nominace ve všech kategoriích budou vyhlášeny na začátku ledna 2017.

Ceremonii můžou 28. 1. od 20.20 sledovat v přímém přenosu diváci České televize na programu ČT art, která Ceny české filmové kritiky podporuje jako hlavní mediální partner. „Česká televize je dlouhodobou stabilní oporou české kinematografie, jen v letošním roce jsme se například podíleli na vzniku 27 koprodukčních filmů. Snažíme se rovněž poskytovat ve vysílání dostatečný prostor pro reflexi filmové tvorby a Ceny české filmové kritiky, které divákům nabídneme už pošesté, toto poslání zcela naplňují. Těší mě zároveň, že letos bude představena kategorie Mimo kino, do níž budou moci být nominována i televizní díla,“ říká generální ředitel Petr Dvořák. Hlasování filmových kritiků je veřejné a výsledky hlasování budou následně dostupné online na www.filmovakritika.cz