Čtvrtek, 20 června
Shadow

Jak zabalit batoh na eurovíkend? Tipy, jak ušetřit nervy i kila na zádech

Spread the love

Pokud vyrážíte s batohem na eurovíkend či na druhý konec naší republiky, rozhodně se vyplatí přemýšlet o tom, co a jak zabalit. Když letíte letadlem jen s příručním zavazadlem, jedete vlakem nebo autobusem, tak do omezeného prostoru batohu potřebujete dostat co nejvíce věcí. Přinášíme několik chytrých tipů, které vám mohou balení ulehčit.

Začněte s menším batohem, obzvláště pozor ale u některých aerolinek

Pokud máte k dispozici na výběr z více batohů, vyberte si potřebnou velikost. Začněte spíše menším batohem a k většímu přistupte, až když se do malého všechny věci nevejdou. Ale zde však pozor, pokud vyrážíte letadlem. Zkontrolujte si podmínky a povolené rozměry a také hmotnostní limity zavazadel u vaší letecké společnosti, i konkrétní letenky.

„Při výběru zavazadla nepodceňte předepsané rozměry. Příruční zavazadla mohou mít většinou rozměry 55 x 35 x 20 cm, které splňují standard IATA cabin OK, ale záleží na pravidlech konkrétní aerolinky. Pokud budete mít větší, tak je možné, že budete muset doplácet. Omezená je i váha zavazadel, kdy příruční zavazadlo smí většinou vážit 5 – 12 kg. Doporučuji sbalit se pod 7 kilo, protože 7 kg je nejnižší častý limit pro příruční zavazadla,“ doporučuje Tomáš Žaloudek z Eastpak.

Velmi populární leteckou společností s nabídkou mnoha dostupných letů po Evropě je Ryanair. Zde však obzvláště pozor. Cestujícím je nyní povoleno vzít s sebou na palubu pouze jednu malou osobní brašnu, která nepřesáhne velikost 40 x 20 x 25 cm. Pouze cestujícím, kteří si přikoupili službu prioritního nástupu na palubu, je umožněno vzít s sebou větší zavazadlo (nepřesahující rozměrů 55 x 40 x 20 cm a hmotnost 10 kg). Podobné je to u Wizz Air, maximální velikost je 40 x 30 x 20 cm, váha 10 kg.

Mějte seznam, buďte přísní

Než začnete balit, udělejte si seznam věcí, které budete na cestě potřebovat. Zahrňte do něj všechny potřebné doklady a dokumenty, elektroniku, léky, hygienické potřeby, oblečení, obuv a doplňky. Snažte se však omezit počet věcí na minimum a vybírat si jen to, co budete opravdu používat. Zapomeňte na „možná by se mi mohlo hodit“ předměty, které vám pak jen zabírají místo a zvyšují váhu zavazadla. Uvědomte si, že mnohé věci si můžete a možná i chcete na místě koupit. Pak se s nimi nemusíte složitě balit a řešit tolik celkovou váhu zavazadla. Může se jednat například o oblečení, ale třeba také drogerii a kosmetiku. Na tři dny do Říma nepotřebujete tahat polovinu koupelny. Navíc pozor, jak velké lahvičky kosmetiky si můžete vzít na palubu letadla v příručním zavazadle.

Na čtyři dny by vám v pohodě měli stačit následující oblečení, část budete mít na sobě. Dva páry kalhot, 2-3 trička, jedna mikina či svetr, jedna nepromokavá bunda, spodní prádlo a ponožky na každý den a 2 boty. Pokud jedete do zemí, kde jsou přeháňky na denním pořádku, typicky Velká Británie nebo Nizozemí, vždy přibalte pláštěnku. Nejtěžší a nejobjemnější kusy oblečení nebalte, ale vezměte si je na sebe.

Balte chytře

Existuje několik triků, jak si zabalit zavazadlo, tak aby se do něj bezpečně vešlo co nejvíc věcí. První sbalte objemné věci, poté vyplňte mezery věcmi menšími. Můžete také využít volného místa v botách nebo kapsách a naplnit je ponožkami, spodním prádlem nebo drobnými předměty. Takový detail může v celkovém hodnocení ušetřit docela dost místa. Pokud si berete s sebou nějaké křehké věci, zabalte je do bublinkové fólie nebo do měkkého oblečení a umístěte je do středu zavazadla, kde budou nejvíce v bezpečí.

Balte si lehké a skladné věci

Balte minimalisticky a lehce. U těžších věcí pak přemýšlejte dvakrát, zda je opravdu potřebujete. „Pokud si s sebou berete pár bot navíc, což se určitě vyplatí, volte takové, které jsou lehké a skladné. Existují pohodlné a zároveň stylové modely, které váží mezi 130 a 300 gramy, a v batohu zaberou minimum místa,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes. To samé platí o bundách, pro tento typ cest jsou vhodné například podzimní lehké péřové bundy, které neprofouknou, nepromoknou a dají srolovat do malého balíčku.