Sobota, 18 května
Shadow

EXpřítel Kuklové fotograf Jiří Káš pověsil foťák na hřebík a věnuje se handpanům.

Spread the love

Fotograf Jiří Káš, který se dostal do povědomí především pořizováním snímků krásných dívek do časopisu Playboy a známostí s herečkou Michaelou Kuklovou, nyní zažívá novou životní etapu. Fotografii prý na chvíli pověsil na hřebík a věnuje se hře na hudební nástroj handpan. Co je handpan? Čtěte dále.

I když je letošní rok zcela ovlivněn virem COVID-19 a kulturním akcím není přáno, i tak bylo možné si poslechnout tyto jedinečné nástroje na slavnostním otevření Cyklostezky v Říčanech v podání handpanisty Jiřího Káše, a tak můžeme zodpovědět pár otázek.

Handpan.czhandpanista Jiří Káš na pódiu před říčanským publikem

Handpan, co je to vlastně za nástroj? Handpan je dvacet let mladý hudební nástroj vyrobený z ocele a hraje se na něj rukama. Jeho tvar je naprosto unikátní, vypadá jako UFO nebo krunýř a vydává naprosto jedinečné harmonické tóny.

Proč jsem se začal handpanům věnovat? Když jsem handpan prvně uviděl na procházce parkem Guell v Barceloně, byl jsem zcela omámený jeho tóny a dlouho jsem ho nemohl dostat z hlavy. Začal jsem si zjišťovat informace co, kde a jak. Cesta k prvnímu handpanu byla velice složitá, ale nyní jich mám několik, díky úzké spolupráci s MAG instruments. Handpan je nástroj vhodný pro meditační i energické hraní. Dají se na něm vykouzlit krásné harmonické melodie podobné pianu, ale i drum and base rytmy, to je přesně to, co v této šílené době potřebuji. a doporučuji lidem kolem sebe.

Jaké jsem měl začátky? Tím, že v Čechách není pořádně od koho se učit pokročilejší techniky, studuji hry špičkových handpanistů na YouTubu. V roce 2018 zavítal do Čech jeden z nejlepších hráčů světa Nadishana, přihlásil jsem se k němu na výuku. Začátky jsem měl lehčí i díky několikaletému studiu hry na bicí nástroje v lidové škole umění .     

     Jak dlouho jsem se učil zvládnout techniku hry? „Na handpan se stále učím, je to velice komplexní nastroj. Musíte zvládnout rytmiku a do toho vkládat melodie. Hraji několik hodin denně. Vypracoval jsem koncept výuky a začínám své poznatky předávat novým nadšencům v ČR na svých handpan workshopech.“

     Co mi hra na tento hudební nástroj přináší? Handpan je nástroj z jiného kosmíru, přenáší mě do světa kde vládne klid, pohoda a harmonie. Hraji na handpan tedy jsem 🙂 

Více informací o tomto nástroji naleznete na: www.handpan.cz nebo na www.handpanista.cz