Dosavadní české ženské půlmaratonské maximum Aleny Peterkové z norského Osla rámoval rok 1994 – jen pro představu, první ročník Volkswagen Maratonu Praha se běžel až o rok později. Eva Vrabcová-Nývltová se k historickému maximu přiblížila už před dvěma lety, tehdy ale ještě o čtyři vteřiny odolalo. Až dnes se čísla na stopkách překlopila na správnou stranu. Nový český rekord (a samozřejmě Evin osobní) tak má hodnotu 1:11:01.
„Po třech protrápených závodech jsem si už už říkala, že se moje běžecká kariéra blíží ke konci, ale tohle je obrovská motivace. Manžel a trenér Martin mi sice před startem tvrdil, že takový čas můžu zaběhnout, ale já mu nevěřila a moc nevěřím ani teď,“ smála se Eva Vrabcová-Nývltová. Závod spolu s vodičem Emmanuelem Biwottem plánovala rozeběhnout na výsledný čas 1:11 rovných. K tomu, že se tak skutečně podařilo, jí pomohl právě keňský vodič. „Byl úplně skvělý, nedovolil mi přepálit začátek a první desítka tak byla bezproblémová. V druhé půlce jsem měla trochu krizi, ven z ní mi pomohl právě Emmanuel. Spolupracovat s ním byl vážně zážitek,“ chválila Vrabcová-Nývltová. Za ní mezi Češkami ve výrazném osobním rekordu 1:16:55 doběhla do cíle Kristýna Dvořáková, na třetí příčce doběhla česká stálice Petra Kamínková (1:18:35).
Na opravdu veliký výsledek měla zaděláno také nejlepší žena, Keňanka Joan Melly. Dlouho atakovala světový rekord, a i když na konci mírně zpomalila, stejně si vylepšila osobní maximum a vyhrála v čase 1:05:04, historicky pátém nejlepším. „Prvních pět kilometrů bylo opravdu hodně rychlých, běželi jsme pod patnáct minut, ale já vůbec na hodinky nekoukala, šla jsem podle vodičů. Na konci mi trochu došly síly, ale i tak je to můj osobní rekord a vítězství. Jsem neskutečně ráda, že se mi to podařilo právě v Praze a děkuji všem, kdo mi k mému výsledku pomohli,“ zářila vítězka v cíli. O více než minutu po ní doběhla krajanka Caroline Chepkoech Kipkirui (1:06:09) a třetí finišovala Worknesh Degefa z Etiopie (1:08:10).
Velmi napínavý průběh přinesl mužský závod. Dvacátý ročník největšího běžeckého závodu v České republice se rozhodoval až v závěrečném kilometru, kde o svém triumfu rozhodl keňský běžec a odchovanec RunCzech Racing týmu Benard Kimeli. „V loňském roce jsem tady vyhrál desetikilometrovou Birell Grand Prix, teď půlmaraton. Praha mi vážně sedí a dobře se mi tu závodí. Dnes panovaly dobré podmínky k závodění a já jsem moc rád, že se mi podařilo vyhrát,“ řekl Kimeli ke svému triumfu a osobnímu rekordu v hodnotě 59:47. První tři muži pokořili magickou hodinovou hranici. Po Benardu Kimelim jako druhý doběhl do cíle Geoffrey Yegon (59:56), třetí Peter Kwemoi (59:58).
Klání českých mužů poměrně jednoznačně ovládl Jiří Homoláč, s časem 1:04:33 však příliš spokojený nebyl. „Cítil jsem nachlazení z minulého týdne, projevilo se to ve druhé půlce trati. Ta první byla bez problémů, ale na jedenáctém kilometru jsem ztratil skupinku, běžel jsem sám a už to nešlo. Podmínky přitom byly velmi dobré,“ řekl Homoláč v&nbps;cíli. Druhý protnul cílovou pásku Ondřej Fejfar (1:07:18), třetí Tomáš Edlman (1:09:26).
Na start dvacátého ročníku Sportisimo 1/2Maratonu Praha se postavilo celkem 11 668 běžců. Zvláštností letošního Sportisimo 1/2 maratonu byl i svatební obřad, který proběhl v rámci závodu. Soňa Kotůlková a Michal Hrabec spolu vystartovali do závodu jako snoubenci a do cíle doběhli jako manželé. Tak jim popřejme, ať jim to vydrží minimálně do té zlaté svatby. Jako poslední do závodu vyrazili členové organizace RWTTC.cz do češtiny přeloženo Běháme s těmi, co sami nemohou, kteří si dali za cíl umožnit vychutnat si atmosféru závodu i těm, kteří se nemohou pohybovat sami. Nutno podotknout, že i když na trať vyráželi poslední, do cíle jako poslední nedorazili.