Pátek, 24 května
Shadow

Dobrodružná cesta motýlů ve skleníku Fata Morgana začíná

Spread the love

Letošní ročník výstavy tropických motýlů je zaměřený na migraci a kromě mnoha exotických druhů se návštěvníci seznámí zejména s motýly-cestovateli. Do Prahy jako každoročně postupně doputuje přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Patronkami letošní jedinečné přehlídky se staly herečka a moderátorka Jitka Asterová, zpěvačka a moderátorka Linda Finková, herečka Sandra Pogodová a toto trio doplňuje herec a režisér Jakub Wehrenberg. Hlavní hvězdou letošní výstavy je jeden z největších motýlích cestovatelů monarcha stěhovavý (Danaus plexippus), ale nechybí ani nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas nebo velcí soví motýli rodu Caligo. Součástí přehlídky živých motýlů ve skleníku Fata Morgana je i výstava dávno vyhynulých druhů tropických motýlů Ztracená krása v malém výstavním sále v Ornamentální zahradě, kterou botanická zahrada připravila ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové. V květnu ji ještě doplní panelová expozice k Roku motýlů 2024, věnovaná jejich ochraně. Výstava Motýli: Dobrodružná cesta se koná od 19. dubna do 2. června. Jejím partnerem je značka Hyundai.

Motýli: Dobrodružná cesta - slavnostní zahájení výstavy
Motýli: Dobrodružná cesta – slavnostní zahájení výstavy

„V letošní sezóně jsme pro návštěvníky připravili velmi pestrý program, ve kterém samozřejmě nesmí chybět oblíbená přehlídka exotických motýlů, za kterou každoročně přicházejí desetitisíce zájemců. Ve skleníku Fata Morgana je k vidění nádherná paleta barev, příchozí tu ale najdou i zajímavé a mnohdy velmi překvapivé informace o tom, proč motýli cestují, někdy až tisíce kilometrů daleko. Skleník Fata Morgana letos slaví 20 let od otevření. Za tu dobu jím prolétlo na 140 000 motýlů. Očekáváme, že výstava opět přiláká velké množství lidí, tudíž i letos bych rád upozornil, že je dobré si svou návštěvu dobře naplánovat. Kapacita skleníku je omezená, a tak je nutné počítat s čekáním před vstupem do něj. To mohou zájemci využít k procházce venkovním areálem zahrady, který je letos nezvykle pro toto období rozkvetlý a barevný, případně si mohou prohlédnout doplňující výstavy. Velmi si vážíme toho, že patronát nad naší výjimečnou výstavou přijala veselá čtveřice Jitka Asterová, Linda Finková, Sandra Pogodová a Jakub Wehrenberg,“ zve k návštěvě Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Do naší botanické zahrady v Troji už tradičně patří výstava exotických motýlů, která každoročně láká velké množství nejen Pražanů, ale i výletníků z jiných regionů. Těší mě, že v letošním roce je připravena i řada doplňujících akcí včetně výstavy vyhynulých druhů motýlů, zajímavých workshopů a dalších vzdělávacích aktivit, a já osobně bych ráda pozvala na panelovou výstavu, která má přesah k ochraně přírody a našich lokálních motýlích druhů a botanická zahrada ji připravuje spolu s Českým svazem ochránců přírody k Roku motýlů 2024. Možná budeme překvapeni, kolik krasavců z motýlí říše můžeme najít v naší přírodě, pokud budeme pozorní a ohleduplní,“ doplňuje pozvánku Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy.

Letošní ročník oblíbené výstavy tropických motýlů se zaměřuje na zajímavý aspekt života některých druhů motýlů, a to na jejich pravidelné migrace. Některé druhy prožijí celý život na jednom místě, jiné ale dokážou uletět i tisíce kilometrů. A důvody, které je k tomu vedou, mohou být různé. Mnoho druhů motýlů, kteří přezimují v tropech či subtropech, se na léto stěhuje do oblastí v mírném pásmu. Letní teploty zde jsou příhodné pro kladení vajíček a housenky získávají vyhovující prostor s bohatými zdroji potravy. S ochlazením se motýli navracejí zpět. „Všeobecně známá je migrace monarchů stěhovavých z Mexika do USA a Kanady. Méně už pak to, že existují druhy motýlů, kteří se stěhují na vegetační sezónu do České republiky. V příznivých letech sem přiletí spousta baboček bodlákových až z daleké Afriky a baboček admirálů z okolí Středozemního moře,“ upozorňuje kurátorka výstavy Eva Smržová.

Foto: Václav Tměj