Čtvrtek, 20 června
Shadow

Dagmar Pecková alias Meckie Messer křtila CD

Spread the love
Koncem dubna v pražské prodejně Supraphon Musicpoint se sešla hvězdná sestava, aby spolu pokřtili nové CD Wanted – Písně Kurta Weilla, které nazpívala naše operní diva Dagmar Pecková.
Dagmar Pecková, jež hostovala na světových operních scénách a je spojována s Mozartem, Mahlerem i Bizetovou Carmen…, která se však nikdy nespokojí s akademismem a prázdnou formou. Jeden z jejích snů, album písní Kurta Weilla, se stává skutečností 25 let poté, co ve Stuttgartské opeře ztvárnila hlavní ženskou roli v opeře Sláva a pád města Mahagony. Sama k tomu poznamenala: „Weillova hudba je velmi inspirativní. Spolu s Bertoldem Brechtem v nerozlučné dvojici ztvárnil umění obyčejného člověka a podařilo se mu přenést témata ze vznešených paláců a měšťanských salónů pozdního romantismu do obyčejných městských putyk, bordelů a zločineckých galerek. Obdiv k americké hudbě 20. let minulého století autora inspiroval a nacházíme u něj nepřeberné množství jazzových prvků. A právě to je charakteristický Kurt Weill. Je to tedy autor tzv. „vážné hudby“, když skládal symfonie? Je to autor operní, když skládal opery? Je to autor písňový nebo šansonový, když tvořil francouzské šansony k nerozeznání od těch typicky francouzských nebo první americké muzikály? Ano to vše je Kurt Weill.“
Role kmotrů nového CDčka se ujali mimo jiné dirigent Jan Kučera, barytonista Jiří Hájek a režiserské duo Cabani, bratři Michal a Štěpán Cabanové.


Foto: Petr Bureš