Čtvrtek, 25 července
Shadow

Botanická zahrada připravuje pro návštěvníky dobrodružnou cestu za kořením a slávou

Spread the love

V Botanické zahradě hl. m. Prahy opět připravují speciální výstavu, která přibližuje různé aspekty rostlinného světa nejširší veřejnosti, tedy i návštěvníkům se specifickými potřebami. První takovou výstavu nabídla botanická zahrada už v roce 1996. Za dva týdny, tedy 1. března, se zájemci budou moci vydat na cestu za vzácným kořením, čajem i hedvábím do dalekého Orientu. Vystavené exponáty bude možné si osahat, k některým přivonět, nebo je dokonce ochutnat. Průvodcem putování do dalekých krajů nejen za exotickými rostlinami bude významný cestovatel a učitel 19. století Josef Kořenský. Po celou dobu konání výstavy bude pro návštěvníky k dispozici proškolený průvodce, popisky budou také v Braillově písmu a prohlídku usnadní zvukový průvodce. Součástí doprovodného programu budou i zajímavé workshopy, například skládání origami poslepu nebo kaligrafie. Výstava se koná za podpory dalších organizací a k vidění bude od 1. do 17. března ve výstavním sále v Ornamentální zahradě.

Po několika letech pauzy se nám opět podařilo připravit akci, která patřila vždy mezi oblíbené a nabízela možnost poznat svět rostlin i osobám s různými specifickými potřebami nebo zdravotním znevýhodněním. Osobně mě těší, že výstavu tentokrát připravujeme v prostorách nového výstavního sálu, který skýtá mnohem lepší podmínky pro podobné programy než jiná místa v minulosti. Interně této akci říkáme hmatová výstava, exponáty je totiž možné zkoumat nejen zrakem, ale i hmatem a některé z nich si zájemci třeba i očichají nebo ochutnají. Představíme pestrý svět Orientu, který se po staletí pomalu otevíral a obohatil evropskou kulturu i běžný život. Doporučil bych prohlídku expozice také školním kolektivům, neboť může jedinečným způsobem doplnit výuku dějepisu, zeměpisu a dalších předmětů,“zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava pro všechny smyslyZa kořením a slávou

Výstava pro všechny smysly, která se v botanické zahradě koná už po třiadvacáté, pozve všechny zájemce na cesty za kořením a slávou. Tedy na dávné výpravy do Orientu, ze kterých

cestovatelé a obchodníci do Evropy přiváželi vzácné koření, čaje, hedvábí, ale i poznatky o tamější kultuře a přírodě. Průvodcem na cestách i po exponátech bude Josef Kořenský, významný pedagog, cestovatel a spisovatel 19. století. Návštěvníci poznají koření, jako je mauricijská papeda nebo muškátový oříšek, se kterým se na zvětšeném modelu budou moci seznámit skutečně detailně. Představí se proslulý durian, ale i největší ovoce světa zvané džekfrut, z něhož mohou zájemci dokonce i kousek ochutnat. Kromě ovoce bude k vidění květ lotosu, tradiční příprava čaje nebo hedvábí. Botanická zahrada hl. m. Prahy pořádá speciální výstavy, které přibližují různé aspekty přírody i kultury nejširší veřejnosti, návštěvníky se specifickými potřebami nevyjímaje, už od roku 1996. „Výstavu si návštěvníci mohou prohlédnout samostatně nebo v doprovodu proškoleného průvodce, který zároveň dokáže poskytnout asistenci osobám se specifickými potřebami. Zájemci budou mít možnost zapůjčit si klapky na oči a speciálního zvukového průvodce. Ten jim exponáty přiblíží s využitím autentických zvuků, pomocí komentáře a pokynů. Projít si výstavu bez použití zraku je pro většinu návštěvníků mimořádný zážitek,“vysvětluje Eva Novozámská, spoluautorka výstavy a metodička vzdělávání Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie od dětí až po seniory a lze ji doporučit i školním kolektivům. Komentované prohlídky pro skupiny je možné domluvit po dobu konání výstavy během otevírací doby na telefonním čísle: 603 489 029 nebo 734 692 200. Součástí akce budou i tematické workshopy zaměřené na kulturu Orientu, konkrétně Japonsko. O víkendu 2. a 3. března bude možné vyzkoušet si skládání origami poslepu, a to pod vedením Lukáše Tremla, který je nevidomý. Další víkend, tedy 9. a 10. března, se účastníci seznámí s elegantní japonskou výšivkou sashiko, ovšem bez jehly a nitě, a vyrobí si například záložku do knihy. Během workshopu o víkendu 16. a 17. března si pak zájemci budou moci vyzkoušet kaligrafii, ale i krasopis z dob Josefa Kořenského.

Tropická sezóna 2024 a 20 let od otevření skleníku Fata Morgana

Rok 2024 je v botanické zahradě věnovaný tropické flóře a vůbec tropické přírodě. Není to jen tak náhodou. Před 20 lety, přesně 12. června 2004, byl pro návštěvníky otevřen tropický skleník Fata Morgana. Toto jubileum botanická zahrada připomene prostřednictvím výstavy, která bude zahájena v květnu a přiblíží nejen samotný skleník a jeho vznik, ale i významné a často unikátní tropické sbírky a expedice botanické zahrady.

Už od 19. ledna se koná výstava NOVÁ PET TROPICANA. Skleník Fata Morgana se proměnil ve fantastickou barevnou džungli a rozkvetl uměleckými díly Veroniky Richterové, jež jsou tvořena z použitých PET lahví. Výstava potrvá do 7. dubna a od 22. března ji doplní prodejní expozice Tropické květy. Fantastická díla z výstavy NOVÁ PET TROPICANA obohacují i oblíbené komentované večerní prohlídky skleníku Fata Morgana, které se konají vždy v pátek a v sobotu až do 23. března. V únoru a v březnu bude možno navštívit přednášky, tentokrát nejen pro zájemce o botaniku, ale také s cestovatelskou tematikou. Během tropického roku nebudou v programu botanické zahrady chybět ani další oblíbené výstavy. V dubnu se skleníkem Fata Morgana opět rozletí tropičtí motýli a v červnu se dočkají milovníci sukulentů. Atraktivní jistě budou rovněž akce spojené s vínem. Během jara se pro návštěvníky otevře zrekonstruovaný viniční domek na Vinici sv. Kláry, kde se uskuteční řada vinařských akcí. Nová sezóna v botanické zahradě slibuje nejen vizuální, ale i edukační zážitky pro všechny příchozí.