Čtvrtek, 20 června
Shadow

Bohdan Sláma ve filmu Sucho rozehrává drama citů

Spread the love

Exkluzivní akce spojená s autogramiádou a následnou předpremiérou filmu Sucho renomovaného režiséra Bohdana Slámy se bude konat v úterý 13. února od 18.30 hodin v kině Cinema City Velký Špalíček v Brně. V 18.30 hodin zde nejprve proběhne v prostoru u pokladen kina autogramiáda za účasti herců Martina Pechláta, Marka Daniela, Bolka Polívky, Magdalény Borové, Judit Pecháček, Gabriely Míčové, Marie Ludvíkové, Tomase Sean Pšeničky, Doroty
Šlajerové a Marka Tesaře, kteří následně uvedou slavnostní předpremiéru v 19 hodin.


V česko-německo-slovenském filmu ze současnosti Sucho, který zachycuje extrémní přístupy k životu a spletité mezigenerační vztahy dvou rodin, vkládá Sláma naději do mladé generace. Role dvou dominantních otců, do jejichž sousedských sporů vstoupí láska vlastních dětí, ztvárnili Martin Pechlát a Marek Daniel. Příběh je pevně ukotven v malebné jihomoravské přírodní scenérii tzv. Moravského Toskánska – obcích Šardice, Krumvíř, Archlebov a Dambořice.


Sucho uvede do kin 15. února společnost Bontonfilm. Zatímco Josef nutí svou ženu a děti ke svéráznému způsobu života na ostrůvku vegetace mezi monokulturními Viktorovými lány, Míra je zamilovaný do Josefovy dospívající dcery Žofky. Aby získal její sympatie, musí s otcem bojovat. Viktor navíc ve vleku svého despotického otce, kterého hraje
Bolek Polívka, čelí tlaku kvůli problémům v rodinné firmě. Nejen synova revolta staví Viktora do nové situace. Také Josef zklamaný důsledky vlastních životních postojů musí leccos přehodnotit, zvlášť když jeho vzpurná dcera Žofka odjede v nejméně vhodnou dobu bez rozloučení do Berlína. Ve středu dění se tak ocitá její soused Míra, který přestože není nositelem velkých gest, v sobě chová hlubokou lásku nejen k Žofce, ale i k dospělým, jejichž problémy musí řešit. 


„V Suchu se protnou tři generace, ta nejstarší reprezentuje bezohlednost, ta nejmladší dává naději ve zvládnutí mezilidských vztahů vně i uvnitř rodin, ale i ve spojení s krajinou, v níž žijeme. Příběh sváru dvou klanů se dotýká i citlivých momentů, jako je přijmutí nemoci blízkého člověka nebo lásky v napjatých vztazích odlišně žijících sousedských rodin,“ říká režisér Bohdan Sláma. Vymezení žánrů se režisér brání, ve filmu pracuje s prvky humoru, směšností životních postojů, není to komedie, ale ani ryzí tragédie. „Je to drama lidských citů, prvky má komické i tragické. Je tam humor a je to rodinný film,“ dodává Sláma.

Sucho funguje v příběhu jako metafora, promítá se do mezilidských vztahů. Ve svém novém filmu režisér dle svých slov vzdává hold i roli mateřství – lásce k dětem, ale také krajině, v níž žijeme. Hlavní ženskou roli manželky Josefa a matky tří dětí ztvárnila Magdaléna Borová, která se svou laskavou mateřskou silou snaží udržet veškeré vztahy v rovnováze i v mezní situaci. Ve filmu dále hrají Gabriela Míčová, Judit Pecháček, Marie Ludvíková, Luboš Veselý nebo Marek Taclík. Za kamerou stál Slámův letitý kolega Diviš Marek, střihačem je Jan Daňhel a architektem Jan Vlasák.


Producenty snímku jsou Pavel Strnad a Petr Oukropec, kteří stojí za všemi autorským filmy režiséra včetně předchozí Báby z ledu z roku 2017 oceněné za nejlepší český film roku v rámci Českého lva. Režisér Bohdan Sláma zasadil děj svého nového filmu Sucho do jedné z nejpřitažlivějších českých lokalit právem přezdívané Moravské Toskánsko, resp. přímo do jejího srdce – obce Šardice a okolí. Malebně zvlněná část jižní Moravy, kde se film natáčel, přirovnávaná k italskému Toskánsku, se nenachází nikde jinde v Česku. Charakteristická jsou pro ni zvlněná pole, remízky a ostrůvky, zdobí ji osamělé kapličky a boží muka. Obraz krajiny zde vyniká i díky cinemascopickému formátu, v němž
film nasnímal Slámův dvorní kameraman Diviš Marek. Další scény vznikaly i v okolních vesnicích Krumvíř, Archlebov a Dambořice. Kromě jižní Moravy se točilo i v Praze a v Berlíně.


„Jihomoravský filmový fond od roku 2018 kontinuálně podporuje natáčení filmů v regionu. Za tu dobu podpořil vznik více než 80 snímků. Film Sucho se však řadí k těm výjimečným projektům, který je s regionem úzce spjatý tematicky a téměř výhradně uskutečnil své natáčení právě na jižní Moravě, kde se tvůrcům navíc podařilo zapojit spoustu místních obyvatel,“ říká vedoucí kanceláře Brno Film Office Ivana Košuličová.