Neděle, 14 července
Shadow

92. sezóna Zoo Praha zahájena

Spread the love

Křest luskouního mláděte, spuštění kampaně Seznamte se! a vernisáž výstavy 60 let chovu goril – nejen tím v sobotu zahájila svou 92. sezónu Zoo Praha. Slavnostní představení zvířecích osobností tvořících novou kampaň doplnila živá premiéra skladby Zoo Song písničkáře Pokáče. O dojímavý moment se postarala světoznámá primatoložka Jane Goodall svou videozdravicí právě pokřtěné luskouní samičce Šišce.

Nezastírám radost, že jméno Šiška nakonec vyhrálo i v hlasování veřejnosti a z původní přezdívky je teď už oficiální jméno,“ komentuje výsledek ankety ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Šišku – stejně jako její rodiče – můžeme považovat za ambasadorku volně žijících luskounů, kteří v oblastech svého výskytu čelí masivnímu lovu. To je nejpodstatnější sdělení dnešních křtin, o čemž ostatně svědčí i osobní přání ochránkyně přírody světového formátu, jakou je Jane Goodall.“

Roli velvyslanců svých druhů plní i necelé dvě desítky zvířecích osobností v kampani Seznamte se! Ta má za cíl přiblížit veřejnosti pozoruhodná, oblíbená či naopak přehlížená zvířata pražské zoo. Prostřednictvím jednotlivých příběhů představili patroni z řad týmu Zoo Praha zejména ohrožení jejich volně žijících příbuzných. Spuštění kampaně proběhlo za účasti představitelů Magistrátu hl. m. Prahy.

Zoo Praha je má celoživotní láska. Jsem velmi potěšen, že po dnešní návštěvě můžu konstatovat, že je to zahrada, která se skutečně stará o ty nejohroženější druhy. Když se podívám na to, jaká jsou léta dožití zvířat zde chovaných, tak vidím, že ta péče je špičková,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Ve světě, kde rapidně klesá biodiverzita, jsou pokrokové zoologické zahrady klíčové. Jako jejího zřizovatele nás nesmírně těší, že Zoo Praha se mezi tyto instituce nejen řadí, ale že patří k těm vůbec nejlepším, a to i díky naší podpoře,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Pestrý program pokračoval i v odpoledních hodinách. Do prodeje byl uveden máslový popcorn Binturong, pojmenovaný po cibetkovité šelmě binturongovi palawanském. Výrazný pach obyvatele Indonéské džungle totiž skutečně připomíná zmíněnou pochutinu a Zoo Praha má tak po Vombatích kostkách a Sloní moči v nabídce další gastronomickou kuriozitu.

V galerii Gočárovy domy poté proběhla vernisáž výstavy fotografií 60 let chovu goril. O slavnostní přestřižení pásky se postarala její patronka, herečka Petra Černocká. Expozici mapující šest dekád chovu těchto ikonických lidoopů nesmazatelně spojených se Zoo Praha si můžou návštěvníci prohlédnout do půlky června.

Po celý den mohli návštěvníci také sledovat komentovaná krmení a setkání u zvířat napříč areálem. Ten je navíc ode dneška otevřen až do 18 hodin a po zimní pauze je opět v provozu i oblíbená lanová dráha.