Pátek, 24 května
Shadow

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová zasadila v botanické zahradě v Troji bílou magnolii

Spread the love

I v roce 2024 pokračuje v Botanické zahradě hl. m. Prahy unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností. Jako první osobnost roku 2024 a 120. osobnost projektu se sázení zhostila jedna  nejúspěšnějších světových tenistek, dvojnásobná wimbledonská vítězka a nastávající maminka Petra Kvitová. V botanické zahradě vysadila šácholan japonský (Magnolia kobus) v nové expozici Japonských mlžných lesů. Bílé květy této magnolie odkazují na Wimbledon – bílá je barvou tohoto turnaje. Stejně jako na zahájení Olympijských her 2020 v japonském Tokiu, kdy Petra Kvitová byla vlajkonoškou v čele naší výpravy sportovců, i nyní „otevírá“ novou japonskou expozici v botanické zahradě v Troji.


Petra Kvitová (* 1990) se narodila v moravskoslezském Bílovci a do světa profesionálního tenisu vstoupila již ve
svých šestnácti letech, v roce 2006. Tehdy také v anketě Zlatý kanár zvítězila v kategorii Talent roku. V roce 2011 získala svůj první velký titul, kdy slavila vítězství ve Wimbledonu, tentokrát už v ženské dvouhře. Ve finále se jí podařilo porazit favoritku Marii Šarapovovou. Ve stejném roce se stala i vítězkou Turnaje mistryň. Další wimbledonský titul přidala v roce 2014. Několikrát za sebou získala také titul v týmové soutěži na Fed Cupu a v roce 2012 i v Hopmanově poháru. Petra Kvitová pravidelně obsazovala vyšší pozice v žebříčku WTA, v roce 2011 byla světovou dvojkou. Poslední dva tenisové tituly na okruhu WTA získala v roce 2023 v Miami a v Berlíně a nyní se připravuje na
roli maminky. Ve Fulneku, kde jako dítě žila a s tenisem začínala, byla otevřena Síň slávy Petry Kvitové. Zde si její fanoušci mohou prohlédnout i získané nejcennější trofeje včetně slavných wimbledonských talířů.


„Velmi mě těší, že projekt Kořeny osobností v roce 2024 zahajujeme s tak velkou sportovní ikonou, jakou Petra Kvitová jednoznačně je. Současně mám radost, že se jedná o jubilejní 120. osobnost v naší Stezce osobností. Na start své kariéry se postavila velmi mladá a s každým svým úspěchem potvrzovala místo českých tenistů na světovém žebříčku, což si zasluhuje úctu nejen sportovních fanoušků. Projekt Kořeny osobností v naší botanické zahradě spojuje vynikající jména z různých oblastí našeho života s přírodním bohatstvím. Věřím, že i vysazený šácholan s čistě bílými květy, jak velí pravidla Wimbledonu, stále poroste a bude výjimečným reprezentantem japonské flóry v naší nové expozici Japonských mlžných lesů,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.


„Užila jsem si krásný slunečný den v krásném prostředí botanické zahrady a moc mě těší, že už i já mám svůj strom mezi tak skvělými osobnostmi, které se do projektu Kořeny osobností zapojily. Jeho zasazení jsme domlouvali několik let, klaplo to až nyní, když mám tenisovou přestávku a čekám miminko. I proto mě potěšilo, že jsem nemusela moc zahradničit, mou hlavní činností bylo dohodit několik lopatek hlíny a sazenici zalít. Zatím je docela malá, zelená,
ale už se těším na její bílé květy. Ta barva s odkazem na Wimbledon se povedla. Těším se, že už třeba na podzim do zahrady vyrazíme na procházku s kočárkem a zkontrolujeme, jak prosperuje. Budu si moc dobře pamatovat, jak dlouho tam stromek roste, jen o několik málo měsíců více, než naše očekávané miminko,“ uvedla tenistka Petra Kvitová, která je osobností v unikátním projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy.


Šácholan japonský – bíla barva Wimbledonu
Tenistka Petra Kvitová v rámci projektu Kořeny osobností vysadila magnolii – šácholan japonský (Magnolia kobus). Tento druh opadavého stromu pochází z Japonska a Koreje. Roste především v horských oblastech a v Japonsku se vyskytuje na všech ostrovech. Patří mezi největší a nejrychleji rostoucí magnolie a zároveň překvapí svojí mrazuvzdorností a odolností. Je proto oblíbený v parcích a zahradách po celém světě. V domovině může dorůstat výšky až 24 metrů. Řadí se do skupiny magnolií, které kvetou před olistěním. Listy jsou celokrajné, opakvejčité. Plodem je bizarní narůžovělé souplodí s červenými plody. „Šácholan japonský ještě před olistěním rozkvétá čistě bílými, asi 10 centimetrů velkými květy. A bílá je barvou Wimbledonu. Při výběru stromu pro novou výsadbu tak snad pro Petru Kvitovou ani nemohla být jiná volba. Spojení s krásnou bílou magnolií je výstižné,“ říká Tomáš Vencálek, kurátor Botanické zahrady hl. m. Prahy, který rostliny pro projekt Kořeny osobností vybírá a připravuje. Zvolený exemplář patří mezi nově vysazené dřeviny v nové expozici botanické zahrady Japonské mlžné lesy, která se velmi brzy otevře návštěvníkům. „Petra Kvitová bylas vlajkou České republiky v čele naší výpravy na Olympijských hrách 2020 v japonském Tokiu a my jsme jí nyní předali pomyslnou vlajku, kterou otevře i naši novou japonskou expozici,“
dodává Vencálek.


Japonské mlžné lesy

V blízkosti lávky, na rozhraní expozic Stráně a Lesa vznikla expozice Japonské mlžné lesy. Zde se návštěvníkům představí flóra a dřeviny Japonska, ale prostor bude návštěvníkům sloužit i k relaxaci. Na místě byla vytvořena jezírka, která mají kromě estetické funkce také důležitou úlohu mikroklimatickou, totiž zvlhčování okolního vzduchu a zmírňování teplotních extrémů. Symbolem expozice bude altánek moderního vzhledu s odkazem na japonské tvarosloví. Díky členitému terénu bylo možno do prostoru umístit i několik vyhlídkových plošin a odpočinkových zákoutí. Stavba nové expozice byla dokončena, v současné době probíhají ještě dílčí výsadby a zpřístupnění pro návštěvníky je plánováno na konec května.