
Výstava motýlů, která patří mezi nejoblíbenější akce Botanické zahrady hl. m. Prahy, se koná už jen do neděle 25. května. Do Prahy v tyto dny dorazí poslední kukly z anglického Stratfordu nad Avonou, o závěrečném víkendu tedy ještě bude možné obdivovat krásu motýlích křídel. V rámci výstavy Motýli: Kouzlo přitažlivosti je do neděle přístupná i interaktivní expozice Tajemství motýlího života ve výstavním sále v Ornamentální zahradě a panelová výstava zaměřená na české druhy motýlů, kterou botanická zahrada připravila ve spolupráci se skupinou JARO. Čtvrtek 22. května je Světovým dnem biodiverzity a botanické zahrady, jež hrají důležitou roli při ochraně rostlin, se k němu připojují Dnem botanických zahrad. Botanická zahrada Praha zve návštěvníky na speciální komentované prohlídky nové expozice Archa Bohemica, která představuje pestrou mozaiku českých přírodních stanovišť a lokální ohrožené druhy rostlin. Botanická zahrada v Troji současně upozorňuje, že v pondělí 26. května budou z provozních důvodů uzavřeny všechny venkovní expozice i skleník Fata Morgana.
Už jen do neděle 25. května si mohou návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy užít výstavu exotických motýlů. Přehlídka nazvaná Motýli: Kouzlo přitažlivosti je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě a motýly představuje jako jedinečné a důležité opylovače. „Výstava motýlů patří každoročně mezi nejoblíbenější akce naší zahrady. Letos od jejího zahájení v dubnu prošlo skleníkem přes osm desítek tisíc zájemců. Výstava končí 25. května, ale stále je co k vidění a mohu slíbit, že někteří motýli budou ve skleníku poletovat i po skončení výstavy. Už nyní bych všechny milovníky rostlin rád pozval na další zajímavou akci. V druhé polovině června představíme tajemný svět masožravých rostlin,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Do Prahy každoročně doputuje během dvou měsíců přes 5000 motýlích kukel. Ve skleníku Fata Morgana jsou pak k
vidění téměř čtyři desítky tropických druhů. V letošním roce přehlídku ve skleníku Fata Morgana doplnila interaktivní výstava Tajemství motýlího života. Prostřednictvím příkladu jasoně červenookého a panelové výstavy, kterou botanická zahrada připravila ve spolupráci se skupinou JARO, se návštěvníci seznámí s problematikou ohrožených druhů motýlů v naší přírodě a s projektem sčítání denních motýlů v rámci akce Motýlí půlhodinka. Během víkendu dostanou ti nejmenší příležitost vyzkoušet si různé tvořivé aktivity na tematických dílničkách. Workshopy se konají v sobotu a v neděli od 11.00 do 17.00 na náměstíčku u výstavního sálu v expozici Ornamentální zahrady. Skleník Fata Morgana je otevřen od úterý do neděle od 9.00 do 19.00 (poslední vstup v 18.30). O víkendu bude nutné počítat s vyšším zájmem návštěvníků a delším čekáním na vstup.
Den botanických zahrad v Troji
Na čtvrtek 22. května připadá Světový den biodiverzity, který upozorňuje na důležitost ochrany rozmanitých forem života na naší planetě. V České republice se k tomuto dni přidává i Den botanických zahrad, jehož cílem je přiblížit veřejnosti význam botanických zahrad v ochraně rostlinných druhů. Botanická zahrada hlavního města Prahy se k oslavám připojuje speciálním programem – komentovanými prohlídkami nové expozice Archa Bohemica, která je věnována ohroženým druhům rostlin České republiky. Návštěvníci se dozvědí, proč jsou některé druhy v ohrožení, jak je možné je chránit a jakou roli v tom hraje samotná botanická zahrada. Během komentovaných prohlídek se také představí pestrá mozaika českých přírodních stanovišť – od suchých skal po mokřady. Komentované prohlídky budou probíhat odpoledne od 14.00, 15.00, 16.00 a 17.00 a jsou zahrnuty v ceně standardního vstupného do botanické zahrady.
Víkend plný muškátů v Troji
I v letošním roce připravuje Botanická zahrada hl. m. Prahy ve spolupráci se členy Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie oblíbenou muškátovou burzu. Muškáty a další balkonové rostliny budou k vidění a ke koupi od pátku 30. května do neděle 1. června v Horní zahradě v blízkosti expozice Svět sukulentů. Zájemci zde pořídí i méně obvyklé druhy a odrůdy pelargonií včetně velkokvětých, andělských, pestrolistých i vonných, bylinky, které lze pěstovat v nádobách, a rovněž další zajímavé rostliny ze sbírek botanické zahrady. Při nákupu odborníci poradí s výběrem, zásadami správného pěstování a ošetřování, ochranou proti nejčastějším chorobám a škůdcům či s podmínkami úspěšného množení rostlin. Prodejní akce se uskuteční vždy od 9.00 do 18.00 hodin. V neděli jako tradičně proběhne výprodej všech rostlin se slevou 50 %.


