Pátek, 24 května
Shadow

TOP studentské firmy letoška se představily na veletrhu JA Expo v Praze

Spread the love

Letošní školní rok přinesl rekordních 351 nových studentských firem. Devět nejlepších, které v dubnu zabodovaly na soutěžním veletrhu JA Expo v Praze, se nyní utká v národním finále 14. května o titul JA Studentská firma roku 2023/24. Příležitost zjistit, jak funguje reálné podnikání, dostali středoškoláci ve výukovém programu JA Studentská firma, kterou každý rok na českých středních školách realizuje vzdělávací organizace Junior Achievement (JA Czech). „Zájem o tento praktický program ze strany škol v posledních letech rychle stoupá – loni jsme zaznamenali 288 vzniklých studentských firem, což je meziroční nárůst o 22 procent. Obvykle se studenti učí podnikat v rámci volitelného předmětu, ale výjimkou nejsou ani povinné předměty zaměřené na ekonomiku a management,“ uvedl Martin Smrž, ředitel nevládní organizace JA Czech.


Devítiměsíční program svým harmonogramem kopíruje školní rok – začíná v září, kdy studenti vymýšlí, s čím mohou na trhu uspět, rozdělí si pozice ve firmě a pomalu reflektují možnosti výroby a prodeje. Vrcholem je pak jarní veletrh JA Expo v pražské Galerii Harfa, kde se veřejnosti i odborné porotě prezentují suverénní mladí byznysmeni v prodejních stáncích. „Na 29. ročníku akce v první půli dubna se takto představilo 45 studentských firem. Vedle populárních textilií a dekorativních předmětů tu byly k dostání například výrobky z vyřazených LP desek, recyklovaných bannerů, společenské hry, deníky s gravírovanými motivy nebo vložky do podpaží, které absorbují pot. Studenti si vyzkoušeli, jak aktivně oslovit zákazníka, a v odpoledních hodinách už měli stánky téměř vyprodané,“ popsal Martin Smrž.
Veletrh JA Expo se konal pod záštitou předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila a za účasti dalších partnerů z komerční sféry, kteří zastali i role porotců. Na základě jejich hodnocení byli v závěru celodenní akce slavnostně vyhlášeni vítězové v devíti různých kategoriích. Ti se stali zároveň finalisty programu JA Studentská firma a 14. května se utkají o titul JA Studentská firma roku 2023/24. Nejlepší tým bude zastupovat Česko v letním evropském finále JA Studentských firem GEN-E na Sicílii.