Muzeum Olomouckých tvarůžků prodlužuje oblíbenou dětskou stezku „Putování za tvarůžkovým strašidlem“ až do konce listopadu. Stezka,
původně připravená pouze pro Noc v Muzeu, přilákala stovky návštěvníků a slavila velký úspěch. Organizátoři se ji proto rozhodli ponechat přístupnou déle.
Rodiče s dětmi tak mají ještě šanci vydat se na cestu Muzeem Olomouckých tvarůžků. Děti budou plnit zábavné úkoly a odhalovat jméno strašidla. „Reakce návštěvníků nás opravdu potěšily, proto chceme dát šanci i těm, kteří nemohli přijít během Noci v Muzeu. Stezku necháme otevřenou až do konce listopadu,“ řekl Leoš Kalandra, vedoucí obchodu a marketingu společnosti A. W., výrobce tvarůžků pod značkou Olomoucké tvarůžky. Noc v Muzeu Olomouckých tvarůžků, která proběhla 1. listopadu, zaznamenala rekordní návštěvnost – během tří hodin muzeum navštívilo téměř 500 návštěvníků. Stezka s úkoly, nazvaná „Putování za tvarůžkovým strašidlem“, byla zaměřena především na děti, ale často zaujala i rodiče, kteří se sami nechali vtáhnout do odhalování tajemství.
Zatímco děti pátraly po stopách tvarůžkového strašidla a bavily se v podzimních tvůrčích dílničkách, dospělí se zapojili do soutěže v odhadování hmotnosti tvarůžků pod poklopem. Nejbližší tip, který byl jen o dva gramy nižší než celkových 580 gramů, bude odměněn balíčkem tvarůžkových specialit. Atmosféru večera dokreslilo občerstvení s ochutnávkou čtyř druhů tvarůžků a voňavých tvarůžkových štrúdlů.
„Muzeum Olomouckých tvarůžků je místem, kde se historie potkává se současností. Naším cílem je přiblížit tradici tohoto jedinečného sýra co nejširší veřejnosti, a to hravou a přístupnou formou,“ uvedl Leoš Kalandra a dodal: „Podzimní návštěva tvarůžkového muzea je lákavým tipem na výlet pro rodiny s dětmi, kteří mohou nejen objevovat příběh tvarůžků, ale také si užít interaktivní prohlídku zakončenou malou odměnou pro ty nejmenší.“
O společnosti A. W. spol. s r. o.
Výroba Olomouckých tvarůžků na Hané je doložena již na přelomu 15. a 16. století. Od roku 1876 se Olomoucké tvarůžky vyrábí v Lošticích. Manufakturní výrobu založil Josef Wessels s manželkou. Název současné společnosti A.W. spol. s r.o. získala firma podle Aloise Wesselse (syna zakladatelů) v roce 1897 a do roku 1914 se stala největším výrobcem tvarůžků. V roce 1930 byla realizována velká přestavba a rozšíření tvarůžkárny na moderní výrobnu pod vedením Karla Pivného (zeť Aloise Wesselse).
V roce 1991 byla tvarůžkárna v restituci vrácena potomkům původních majitelů. K zásadní obměně technologického zařízení ve výrobě došlo v roce 1997. Evropská komise udělila v roce 2010 Olomouckým tvarůžkům chráněné označení původu. V roce 2014 bylo otevřeno nové Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích jako jediné muzeum svého typu v České republice. V současné době společnost A.W. spol. s r.o. zaměstnává okolo 180 lidí, každoročně vyrobí přibližně 2 200 tun
tvarůžků ve více než třiceti tvarových, chuťových a hmotnostních variantách a provozuje čtyři podnikové prodejny v Lošticích, Olomouci, Brně a Ostravě.
Olomoucké tvarůžky se vyrábějí z netučného kyselého tvarohu a jsou charakteristické nezaměnitelnou chutí a typickou vůni. Při jejich výrobě se nepoužívají žádná syřidla, barviva, aromata ani stabilizátory, takže se hodí i pro bezlepkovou dietu. Obsahují plnohodnotné bílkoviny, vápník a díky malému obsahu tuku mají nízkou
energetickou hodnotu. Olomoucké tvarůžky jsou jediný původní český sýr a jsou řazeny mezi zrající stolní sýry.