Čtvrtek, 5 prosince
Shadow

Praha se pyšní novým unikátem: malešická botanická zahrada má palmový dům na kolečkách

Spread the love

Školní botanická zahrada Střední odborné školy Jarov se rozprostírá na ploše 11 hektarů v pražských Malešicích. Vedle udržovaného
historického parku a moderních tropických skleníků se od konce října pyšní unikátním skleníkem na kolečkách. Ten před nízkými teplotami chrání vzácnou palmu. Zahrada je celoročně volně přístupná veřejnosti.


Ve školní botanické zahradě Střední odborné školy Jarov v Praze 9 Malešicích vznikla v Česku unikátní stavba – pojízdný skleník. Ten chrání vzácnou palmu. „Jedná se pravděpodobně o největší a nejstarší exemplář palmy druhu Washingtonia robusta v České republice. Stoletá palma dorostla do výšky úctyhodných šesti metrů a přerostla tak možnosti skleníku ve školní botanické zahradě. Pokácet nebo nechat uhynout národní unikát nepřipadalo samozřejmě v úvahu, proto jsme začali společně se studenty hledat způsoby, jak palmu zachránit,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).


Inspirace přišla z nedalekého Německa. Kde zahradníci nedaleko Drážďan v zámeckém parku Pillnitz stáli před podobným problémem u více jak dvěstěleté kamélie, ta je vůbec nejstarší v Evropě. „Rostlinu vysadili volně do půdy a vybudovali pro ni vlastní skleník. Problém nastával ale v létě. Kamélie nesnáší přehřívání uzavřených prostor. Bylo nutné skleník na léto odstranit. Vybudovali tedy kolejiště a skleník umístili na kolečka. A právě podobně jako kolegové v Německu jsme palmu vysadili nedaleko tropického skleníku ve školní botanické zahradě v Malešicích. Nechali jsme si sestavit speciální skleník v podobě věže z hliníkové konstrukce kryté
průhledným dutinkovým polykarbonátem. Naši žáci se svými mistry ze stavebních oborů vybudovali speciální kolejiště a samotný skleník umístili na podvozek. V zimě je rostlina chráněna před silnějšími mrazy a v létě naopak „palmový dům“, jehož výška je 8,5 metru a váha přesahuje půl tuny, odsuneme, aby k rostlině proudil dostatek vzduchu, a především měla maximální sluneční požitek. Palma totiž pochází z pouští severozápadu Mexika a jihozápadu USA, kde panují extrémní podmínky – v létě teploty přes 40 °C a v zimě těsně pod bodem mrazu,“ popsal Eduard Chvosta, zástupce ředitele pro zahradnické obory.


Školní botanická zahrada slouží především žákům zahradnických oborů Střední odborné školy Jarov. Přístupná je ale i veřejnosti. Vstupné je zdarma. „Školní botanická zahrada je pro veřejnost přístupná celoročně – od dubna do října mezi 9. a 18. hodinou, od listopadu do března mezi 9. a 16. hodinou pouze ale ve dnech, kdy probíhá školní vyučování. V botanické zahradě také probíhají po celý rok tematické akce – za sebou máme výstavu dýní a zeleniny spojenou s tvořivými dílnami pro děti. Součástí zahrady je i prodejna květin, která je otevřena mimo svátky a víkendy denně od 8 do 15 hodin. V areálu školy na pražském Jarově proběhne dne 28.
listopadu tradiční floristická soutěž Flora Pragensis, kde budou žáci ze středních zahradnických škol z celé republiky soutěžit v tvorbě vánočních floristických aranžmá. V sobotu 30. listopadu se pak mezi 9. a 14. hodinou koná prodejní výstava a zároveň první dny otevřených dveří letošního roku. Návštěvníci tak mohou spojit příjemné s užitečným – nakoupit vánoční výzdobu a prohlédnout si prostory školy,“ uzavřel Miloslav Janeček.