Pátek, 24 května
Shadow

Anytime carsharing je součástí vyhledávače PID lítačka

Spread the love

Pražská městská společnost Operátor ICT (OICT) spustila revoluční vyhledávač nové generace v mobilní aplikaci PID Lítačka, která slouží pro kompletní odbavení a cestování po Praze a Středočeském kraji. Do vyhledávání se promítají i možnosti dopravy sdílenými vozy, které jsou aktuálně volné ve službě Anytime. Ty lze jednoduše zarezervovat, otevřít a nastartovat pomocí aplikace Anytime a následně zaparkovat na konci trasy, například přímo před domem či kolejí nebo kousek od nejbližší stanice MHD. Ukončení pronájmu může být jak na modrých či fialových zónách v centru a jeho okolí, tak na kraji města.


Vyhledávač najde nejvýhodnější a nejrychlejší spojení kombinací městské a veřejné hromadné dopravy, vlaků, taxi, chůze, sdílených i vlastních aut a kol. Unikátní vyhledávač trasy přispěje k plynulejší dopravě a napomůže snížit environmentální zátěž osobní dopravy. PID Lítačka se tak stává jedinou mobilní aplikací, která cestujícím v české metropoli a Středočeském kraji naplánuje cestu od A do Z, včetně nákupu jednotlivých jízdenek, dlouhodobých kupónů či platby za parkování, a to vše přizpůsobené na míru každému cestujícímu.


„Vyhledávač spojení nové generace v aplikaci PID Lítačka představuje revoluci v pražské dopravě. Umožní zcela nové kombinace způsobů pohybu po městě propojených do jedné trasy, které ocení všichni cestující, chodci a cyklisté v rámci úspory času. Je na místě poděkovat všem, kteří se na vývoji této nové městské inovace podíleli už od minulého volebního období, a popřát jim mnoho energie do prvních týdnů provozu vyhledávače, kdy se budou ladit praktické detaily,“ říká k vyhledávači spojení nové generace pražský náměstek pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.


Oproti ostatním vyhledávačům, které nabízejí trasu jen v rámci jednoho dopravní módu (např. MHD), nebo více dopravních módů, které se ale vzájemně nekombinují, je vyhledávač v PID Lítačce jednou ze špičkových inovací. Umožňuje totiž využití všech dopravních módů osobní dopravy i jejich kombinace v rámci jedné trasy. To je unikátní nejen v Česku, ale i ve světovém měřítku. Hlavním cílem projektu bylo rozšířit aplikaci o generačně vyšší standard vyhledávání spojů a tras a zlepšit tak možnosti informování uživatel o dopravních službách a možnostech jejich elektronického odbavování.


Vyhledávač nové generace kromě odjezdů a příjezdů informuje uživatele PID Lítačky také o zpožděních, o umístění zastávek veřejné hromadné dopravy, o místech, kde parkují sdílená kola či auta, a parkovištích, kde je možné zaparkovat vlastní auto (navádění automobilů na P+R parkoviště).Stačí zadat, jaké dopravní prostředky má vyhledávač zahrnout, a výsledkem je cesta šitá cestujícímu na míru.


„Tuto možnost vítáme a jsme rádi, že do svého vyhledávání zahrnula to, co již mnozí naši uživatelé chytře praktikují. Disponujeme v Praze stovkami hybridních vozů s automatickou převodovkou, které lze otevřít a nastartovat jednoduše prostřednictvím naší aplikace. Varianta využití sdíleného auta může být často pohodlným a zároveň nejvýhodnějším dopravním spojením, pokud člověk spěchá, chce ušetřit čas či například veze těžký kufr či jiný náklad, se kterým se nemusí tahat na nejbližší stanici MHD a od ní,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime carsharing.