EXpřítel Kuklové, fotograf Jiří Káš pověsil foťák na hřebík a věnuje se handpanům.

Fotograf Jiří Káš, který se dostal do podvědomí především pořizováním snímků krásných dívek do časopisu Playboy a známostí s herečkou Michaelou Kuklovou, nyní zažívá novou životní etapu. Fotografii prý na chvíli pověsil na hřebík a nyní se věnuje hře na hudební nástroj handpan. Co je handpan, říkáte si? Čtěte dále.

I když je letošní rok zcela ovlivněn virem COVID-19 a kulturním akcím není přáno, i tak bylo možné si poslechnout tyto jedinečné nástroje na slavnostním otevření Cyklostezky v Říčanech v podání handpanisty Jiřího Káše a při této příležitosti jsme položili pár otázek.

Handpan.czJiří Káš na pódiu před říčanským publikem

Handpan, co je to vlastně za nástroj? Handpan je dvacet let mladý hudební nástroj vyrobený z ocele a hraje se na něj rukama. Jeho tvar je naprosto unikátní, vypadá jako UFO nebo krunýř a vydává naprosto jedinečné harmonické tóny.

Proč jste se začal handpanům věnovat? Když jsem handpan prvně uviděl na procházce parkem Guell v Barceloně, byl jsem zcela omámený jeho tóny a dlouho jsem ho nemohl dostat z hlavy. Začal jsem si zjišťovat informace co, kde a jak. Cesta k prvnímu handpanu byla velice složitá, ale nyní jich mám několik, díky úzké spolupráci s MAG instruments. Handpan je nástroj vhodný pro meditační i energické hraní. Dají se na něm vykouzlit krásné harmonické melodie podobné pianu, ale i drum and base rytmy, to je přesně to, co v této šílené době potřebuji.

Jaké byly začátky? Tím, že v Čechách nebylo od koho se učit, studoval jsem techniky hry špičkových handpanistů na YouTubu. V roce 2018 zavítal do Čech jeden z nejlepších hráčů světa Nadishana, přihlásil jsem se k němu na výuku. Začátky jsem měl lehčí i díky několikaletému studiu v lidové škole umění, kde jsem navštěvoval hru na bicí nástroje.     

     Jak dlouho jste se učil zvládnout techniku hry? „Na handpan se stále učím, je to velice komplexní nastroj. Musíte zvládnout rytmiku a do toho vkládat melodie. Hraji několik hodin denně. Vypracoval jsem koncept výuky a začínám své poznatky předávat novým nadšencům v ČR na svých handpan workshopech.“

     Co vám hra na tento hudební nástroj přináší? „Handpan je nástroj z jiného kosmíru, přenáší mě do světa, kde je klid, pohoda a harmonie. Hraji na handpan, tedy jsem“ 🙂 

Více informací o tomto nástroji naleznete na: www.handpan.cz