Zdravé běhání aneb jak na to.

Je běh prospěšný pro naše klouby?

Při běhání jsou namáhány nejvíce klouby dolních končetin, hlavně kyčle, kolena a kotníky. Druhotně se však může problém vzniklý například v kotníku přenášet i na páteř. Při nadměrné či nerovnoměrné, dlouhodobé zátěži, může dojít k poškození kloubů i vazivových tkání. Pokud si nejste jistí, zda Vám určitý pohyb škodí či nikoliv, poraďte se se svým rehabilitačním lékařem nebo jiným odborníkem, který se touto problematikou zabývá. Pravidelný pohyb ale kloubům rozhodně prospívá. Díky němu se zlepšuje flexibilita a elasticita kloubního pouzdra, zpevňují se okolní svaly a vazy, kloub je stabilnější a odolnější.

Pokud mě po běhání bolí kolena, co dělám špatně?

Bolest kolen po běhu může mít různé příčiny. Možná jste byl/a jen nerozcvičený/á a neprotažený/á a vaše ztuhlé tkáně se přetížily a to i tak, že mohly vzniknout mikrotraumata. Při běžeckém došlapu se musí naše tělo vyrovnat s tlakem, který je 2-3x vyšší než je naše hmotnost, takže došlap na tvrdý povrch není při běhu pro naše klouby a vazy úplně ideální. Pokud je to možné, snažte se spíše běhat na měkčím povrchu např. na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích. Běhání by se také měli úplně vyhnout lidé bezprostředně po operacích a úrazech kloubů dolních končetin. Pozor také na posilování a běh při počínající artróze. Kloubní chrupavka totiž není schopná regenerace a hrozí zde rychlejší rozvoj artrózy.

Má běh vliv na osteoporózu?

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je podle posledních průzkumů nižší u lidí, kteří jsou minimálně 3x týdně v aktivním pohybu. Běh je jednou z možností, jak si uchovat správnou hustotu kostí. Zvolte si vždy takovou zátěž, abyste své tělo zbytečně nepřetížili, nemusíte vše zvládnout hned na začátku a dávat si neúměrné cíle, tím si spíše ublížíte. Zátěž si přidávejte postupně a přizpůsobujte ji momentálním možnostem vašeho těla. Není však dobré věnovat se jednostranně pouze běhu. Vhodné je zařadit i další cvičení, které pomůže posílit a protáhnout váš pohybový aparát.

Jak se nejlépe protáhnout či připravit na samotný běh?

Před samotným během je vhodné tělo na zátěž připravit. Důležité je se protáhnout, uvolnit si svaly a vazivové tkáně. Začít můžete také desetiminutovou rychlou chůzí, a pokud vám to zdraví a kondice dovolí, pomalu přejdete na běh. Na závěr dopřejte svému tělu uvolňovací cviky. Velmi důležité je zvolit i správné kvalitní běžecké boty

 

Na dotazy odpovídala primářka Rehabilitačního ústavu MuDr. Michaela Tomanová

2 komentáře: „Zdravé běhání aneb jak na to.

 • 22.6.2017 (8:13)
  Permalink

  certainly like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the truth nevertheless I’ll definitely come again again.
  [url=http://www.ayacara.org/category/recreation-sports/]Maglia Chelsea Bambino[/url]

 • 26.6.2017 (2:10)
  Permalink

  TomokoDup Argentina KlaraCopl
  AngelicaF Mexico Wilburngt
  LatashaSc Real Madrid JulieTind
  KaylaPome Ryssland SaundraWo
  ColinSpar Manchester City MonteSutc
  CheryleCa Portugal PansyZols
  RobtStans Colombia Charlotte
  GermanDec Sverige ReinaldoR
  CoraDunst Olympique De Marseille GFKLionel
  OliveWhee Danmark StarWolla
  AlberthaF Spanien RickeyDou
  NamRoughl West Ham United JuanitaXe
  KelvinMil Arsenal PCZSheila
  ShadRobin Seattle Sounders DelbertSh
  TemekaFre Tottenham Hotspurs EvelynKhu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.