SEMAFORSKÝ JONÁŠ SE VRACÍ

K 55. výročí premiéry legendárního představení Jonáš a tingl tangl vychází na vinylu, CD i digitálně mimořádná jubilejní edice původních nahrávek divadla Semafor. Remasterované vydání spojuje dvě EP desky písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra z představení Jonáš a tingl tangl (1962) a Jonáš a dr. Matrace (1969).

 Vyvěste fangle na tingl tangle / Protože Jonáš, Jonáš už je tu…“ rozeznělo se z prken divadla Semafor v roce 1962. Divadla, které tehdy bez stálé scény kočovalo takřka stejně jako o století dříve jeho šantánoví předchůdci. A sláva zašlých scén se znovu rozzářila. Zrodila se nejslavnější divadelní postava Jiřího Suchého, jejímž prostřednictvím složil poctu všem zapomenutým zpěváčkům vaudevillových divadel a kabaretů.

 Jonáš a tingl tangl divadlu Semafor přinesl nadšené kritiky, beznadějně vyprodaná představení a především naprosto zásadní moment – z dosavadního dvorního skladatele Semaforu Jiřího Šlitra se poprvé stal herec. Iniciály S+Š se tak postavily vedle zavedené značky V+W.

 Měl jsem doma mince / Byly po mamince / Mého nevlastního strýce / Z mincí na mne civí / Císař jako živý / Škoda že jich nemám více… znělo ze všech gramofonů od Aše po Košice k nemalému údivu obou autorů. Vždyť Suchý napsal text během večírku jako sázku a Šlitrovu melodii našel zahozenou v koši. 

 „Nikdy jsme nevyhlašovali žádné programy. Chtěli jsme jen být přirození a vyslovovat, co jsme cítili,“ vysvětluje Jiří Suchý, zatímco na pultech knihkupectví se prodává libreto Jonáše spolu s dalšími semaforskými hrami v nákladu téměř třiceti tisíc výtisků. Singly s písničkami mizejí z obchodů rovněž po tisících, hudební leitmotiv hry, píseň Vyvěste fangle, zní denně z rozhlasu jako znělka pořadu Gramotingltangl. Citace z Jonáše lidovějí a melodie žijí natolik svým životem, že veřejností probíhá emotivní debata, zda Klementajn vyzní lépe v doprovodu orchestru Ferdinanda Havlíka nebo Karla Vlacha.

 Televize sice zaspala a nenatočila žádný obrazový záznam představení, nicméně Miloš Forman, který zkoušku Jonáše zachytil už ve filmu Konkurs, začíná připravovat filmovou verzi. Šlitr v roce 1965 spokojeně vypráví Lubomíru Dorůžkovi: „Jedna sekvence, kterou jsme skoro na černo točili na ulicích západního Berlína ještě s Milošem Berglem, je už hotova. Další sekvence máme točit v Moskvě, v Paříži, v Londýně a v New Yorku…“ Z filmu nakonec sejde, údajně na něj ve státní pokladně nejsou peníze. To už jsou S+Š po takřka dvou stech padesáti reprízách hrou natolik unaveni, že ji stáhnou z repertoáru a lidé před divadlem podepisují petici, aby si to rozmysleli. Nakonec tedy přeci jen pod tlakem veřejnosti vymyslí kompromis a v květnu 1969 uvádějí volné pokračování: Jonáš a dr. Matrace. Kritikové novinku chválí jen opatrně a nostalgicky vzpomínají na první hru, ovšem v Semaforu je večer co večer beznadějně vyprodáno a lidé bouří smíchy. Ale někdy také zvážní, například když Jonáš začne zpívat: Náhle si nebe kleklo / Na poraženou zem / Aniž by se co řeklo / Smrt zjevila se všem. Není divu, vždyť uběhlo jen několik měsíců, kdy armáda Varšavské smlouvy vtrhla do Československa a přízrak války hrozil znovu skutečným obrysem. Aniž by se co řeklo / Pohasla slunce zář / Rozpoutalo se peklo / A bůh si zakryl tvář…

 Přichází smutná symbolika – prvním Jonášem Jiří Šlitr na jeviště Semaforu vstoupil, s druhým Jonášem z něj odchází. Tentokrát navždy. Po pouhých třiapadesáti reprízách jeden z nejoriginálnějších českých skladatelů a komiků tragicky umírá. Právě vychází gramofonová deska s písničkami ze hry. Dvě musely být uloženy do trezoru, protože Pražské jaro definitivně končí a některé texty budou v příštích dvaceti letech nepřípustné. Jiří Suchý zvažuje, zda má vůbec v divadle pokračovat, ale vždyť přece právě on už o pár let dříve konstatoval: „Nedovedu si představit, že bych mohl žít bez umění. Tím méně tvořit.“A v téže době vydává knihu s verši: Až najdu pramen Mississippi / Až najdu pramen řeky Swanee / Snad najdu taky / Pramen živý vody / Tý vody která budí unavený / A křísí mrtvý k životu.

 Semafor bude žít dál. Jiří Šlitr z něj vlastně nikdy neodjede. Stejně jako Jonáš. Někdy je zkrátka život pes. Ale někdy zas tu krásu ani nelze popsat slovy. Takže… „Vyvěste fangle na tingl tangle / Protože Jonáš, Jonáš už je tu…“

 Jubilejní album JONÁŠ A… vychází na LP desce, CD a dostupné je také již digitálně skrz iTunes, Google Play, Spotify, Deezer či domácí Supraphonline.

3 komentáře: „SEMAFORSKÝ JONÁŠ SE VRACÍ

 • 22.6.2017 (13:14)
  Permalink

  Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing on your rss feed and I hope you write once more very soon!
  [url=http://www.ayacara.org/category/real-estate/rentals/homes/]Maglia Inter Bambino[/url]

 • 26.6.2017 (6:15)
  Permalink

  PatriciaN Schalke 04 ReynaldoG
  Candelari Elfenbenskusten RubyField
  AshleeMur Barcelona SilasAqui
  FloraPlea Valencia LuellaNew
  WPLSusann Valencia MarcyHolr
  ScarlettF Kroatien MariHackn
  RebbecaHa Atletico Madrid CarsonPen
  ShanelHam Elfenbenskusten JosefKimm
  HildredDo Colombia CaseyYdy
  LesStewar Argentina SelinaTro
  AliCardus Roma MarylynSh
  Georgiann Kroatien AthenaWee
  Kerrieewu Olympique Lyonnais Christine
  DADRandol Brasilien SimonDzt
  AidenHolt Nederlanderna Ermanfmft

 • 27.6.2017 (10:59)
  Permalink

  Thank you for another fantastic article. Where else may anybody get that kind of info in such an ideal manner of writing? I have a prttneeasion subsequent week, and I’m at the look for such info.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.